Abp Skworc z apelem do samorządowców tworzących śląską metropolię

Metropolita katowicki Wiktor Skworc zaapelował do samorządowców tworzących Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię, by budowali ja na wartościach będących fundamentem dzisiejszych społeczeństw. Wskazuje sześć - jego zdaniem - najważniejszych elementów.
Abp Skworc z apelem do samorządowców tworzących śląską metropolię
Abp Wiktor Skworc zaapelował do samorządowców tworzących GZM, by budowali ją na sześciu fundamentach (fot. slaskie.pl)

• W czwartek premier Beata Szydło podpisała rozporządzenie Rady Ministrów ws. utworzenia w woj. śląskim związku metropolitalnego pod nazwą Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia (GZM).

•  Związek, który mocą ustawy przygotowanej specjalnie dla tego regionu zrzesza 41 tamtejszych samorządów, powstał z dniem 1 lipca 2017 r., a zacznie działać od 1 stycznia 2018 r.

• - Budujcie metropolię na wartościach będących fundamentem dzisiejszych społeczeństw – wezwał w niedzielę (2 lipca) metropolita katowicki abp Wiktor Skworc samorządowców budujących metropolię. 

Wśród wartości tych wymienił: demokratyczną samorządność, rzetelną pracę, solidarność społeczną, przywiązanie do porządku i prawa, rodzinę i lokalny patriotyzm. Mówiąc o pomocniczości, jako jednej z zasad - wartości wynikających z katolickiej nauki społecznej - przestrzegł przed nieuprawnioną i przesadną ingerencją państwa, samorządu w życie społeczne.

W homilii wygłoszonej podczas mszy w katowickiej Archikatedrze Chrystusa Króla abp Skworc m.in. podkreślił, że jest ona okazją, aby podziękować Bożej Opatrzności i ludziom za ten instrument prawny, a także za zakończenie procedur poprzedzających utworzenie związku.

"Chcemy podjąć to dzieło w imię Boże, prosząc wspólnie o Boże błogosławieństwo dla tego rozumnego, ale przecież ludzkiego projektu, aby nie zakończył się tak, jak budowa biblijnej wieży Babel" - przestrzegł abp Skworc wskazując, że historia ta obrazuje także obecną we współczesnych społeczeństwach zachodnich tendencję - chęć budowania trwałego ładu społecznego bez oparcia go na Bogu.

Czytaj więcej: Jest rozporządzenie o związku metropolitalnym w woj. śląskim. Kto nim pokieruje?

"Chrystus burzy mury między narodami i jednoczy je w Kościele, dlatego w imię Boże, wołając o Boże błogosławieństwo, modlimy się o zgodę i jedność w dziele budowania metropolii. Modlimy się o jedno serce, ducha jedności, o rozumienie się wzajemne, o tę samą treść słów i pojęć. Modlimy się o budowanie wspólnoty w czasach atomizacji, rozbicia" - mówił hierarcha.

Wskazał, że pomoc w tej modlitwie wynika z Bożego Słowa, które wskazuje m.in. na rolę proroka. Zaznaczył, że ustabilizowane i doświadczone systemy polityczno-społeczne, jak demokracja, rezerwują miejsce dla owego proroka, którym w Europie są chrześcijaństwo i Kościoły - "najbardziej powszechna i elementarna szkoła, po rodzinie, socjalizacji i prospołecznych postaw".

"Więc społecznie użyteczne jest, aby przed prawodawcą szedł prorok, który wzbudza ducha prawości, przygotowuje grunt pod prawo, wzbudza poczucie sprawiedliwości i solidarności, jako wartości elementarnych dla społeczeństwa i państwa, który budzi poczucie ludzkiej godności i wzajemnego szacunku" - wyjaśnił abp Skworc.

Czytaj więcej: Nie Silesia, a Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

to prezydent Katowic pokazał, co według niego znaczy w imię solidarności i wartości chrześcijańskich... To się popisał - bo się nie podpisał!!!

obserwator, 2017-07-03 12:42:54 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU