PARTNER PORTALU
  • BGK

Abp Skworc z apelem do samorządowców tworzących śląską metropolię

  • PAP/KDS    2 lipca 2017 - 15:34
Abp Skworc z apelem do samorządowców tworzących śląską metropolię
Abp Wiktor Skworc zaapelował do samorządowców tworzących GZM, by budowali ją na sześciu fundamentach (fot. slaskie.pl)

Metropolita katowicki Wiktor Skworc zaapelował do samorządowców tworzących Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię, by budowali ja na wartościach będących fundamentem dzisiejszych społeczeństw. Wskazuje sześć - jego zdaniem - najważniejszych elementów.
• W czwartek premier Beata Szydło podpisała rozporządzenie Rady Ministrów ws. utworzenia w woj. śląskim związku metropolitalnego pod nazwą Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia (GZM).

•  Związek, który mocą ustawy przygotowanej specjalnie dla tego regionu zrzesza 41 tamtejszych samorządów, powstał z dniem 1 lipca 2017 r., a zacznie działać od 1 stycznia 2018 r.

• - Budujcie metropolię na wartościach będących fundamentem dzisiejszych społeczeństw – wezwał w niedzielę (2 lipca) metropolita katowicki abp Wiktor Skworc samorządowców budujących metropolię. 

Wśród wartości tych wymienił: demokratyczną samorządność, rzetelną pracę, solidarność społeczną, przywiązanie do porządku i prawa, rodzinę i lokalny patriotyzm. Mówiąc o pomocniczości, jako jednej z zasad - wartości wynikających z katolickiej nauki społecznej - przestrzegł przed nieuprawnioną i przesadną ingerencją państwa, samorządu w życie społeczne.

W homilii wygłoszonej podczas mszy w katowickiej Archikatedrze Chrystusa Króla abp Skworc m.in. podkreślił, że jest ona okazją, aby podziękować Bożej Opatrzności i ludziom za ten instrument prawny, a także za zakończenie procedur poprzedzających utworzenie związku.

"Chcemy podjąć to dzieło w imię Boże, prosząc wspólnie o Boże błogosławieństwo dla tego rozumnego, ale przecież ludzkiego projektu, aby nie zakończył się tak, jak budowa biblijnej wieży Babel" - przestrzegł abp Skworc wskazując, że historia ta obrazuje także obecną we współczesnych społeczeństwach zachodnich tendencję - chęć budowania trwałego ładu społecznego bez oparcia go na Bogu.

Czytaj więcej: Jest rozporządzenie o związku metropolitalnym w woj. śląskim. Kto nim pokieruje?

"Chrystus burzy mury między narodami i jednoczy je w Kościele, dlatego w imię Boże, wołając o Boże błogosławieństwo, modlimy się o zgodę i jedność w dziele budowania metropolii. Modlimy się o jedno serce, ducha jedności, o rozumienie się wzajemne, o tę samą treść słów i pojęć. Modlimy się o budowanie wspólnoty w czasach atomizacji, rozbicia" - mówił hierarcha.

Wskazał, że pomoc w tej modlitwie wynika z Bożego Słowa, które wskazuje m.in. na rolę proroka. Zaznaczył, że ustabilizowane i doświadczone systemy polityczno-społeczne, jak demokracja, rezerwują miejsce dla owego proroka, którym w Europie są chrześcijaństwo i Kościoły - "najbardziej powszechna i elementarna szkoła, po rodzinie, socjalizacji i prospołecznych postaw".

"Więc społecznie użyteczne jest, aby przed prawodawcą szedł prorok, który wzbudza ducha prawości, przygotowuje grunt pod prawo, wzbudza poczucie sprawiedliwości i solidarności, jako wartości elementarnych dla społeczeństwa i państwa, który budzi poczucie ludzkiej godności i wzajemnego szacunku" - wyjaśnił abp Skworc.

Czytaj więcej: Nie Silesia, a Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia

REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • obserwator, 2017-07-03 12:42:54

    to prezydent Katowic pokazał, co według niego znaczy w imię solidarności i wartości chrześcijańskich... To się popisał - bo się nie podpisał!!!