PARTNER PORTALU
  • BGK

Absolutorium dla Adama Jarubasa i reszty zarządu woj. świętokrzyskiego

  • PAP    25 czerwca 2015 - 19:35

Zarząd województwa świętokrzyskiego otrzymał absolutorium z tytułu wykonania budżetu za 2014 r. Uchwały nie poparli radni klubu PiS, którzy w dyskusji krytykowali władze regionu m. in. za trudną sytuację gospodarczą województwa.
Skarbnik województwa świętokrzyskiego Maria Fidzińska-Dziurzyńska przekonywała, że ub. rok był dobry dla finansów regionalnego samorządu.

Jak mówiła, planowane dochody w wysokości 665 mln zł zostały zrealizowane w "znaczącym stopniu" sięgającym poziomu 95 proc., czyli w kwocie 633 mln zł. Z kolei wydatki zaplanowane na 732 mln ostatecznie zamknęły się kwotą 623 mln zł (85 proc.). W ten sposób województwo zakończyło rok na plusie z wynikiem 10,3 mln zł.

W ubiegłorocznym budżecie wyraźnie widać skalę i znaczenie pieniędzy unijnych

"Z tego źródła mieliśmy prawie 31 proc. dochodów. To były znaczące środki europejskie, prawie 200 mln zł. Z pewnością to one kształtowały po drugiej stronie wydatki przede wszystkim majątkowe, które w dalszym ciągu przekraczają ponad 50 proc. wszystkich wydatków" - zaznaczyła skarbnik. Duża część środków, ponad 302 mln zł, zasiliła dział "transport i łączność".

Najwięcej - 155 mln zł - województwo przeznaczyło na budowę i przebudowę dróg wojewódzkich. Prawie 37 mln zł pochłonął zakup nowoczesnego taboru kolejowego, który już obsługuje pasażerskie połączenia międzywojewódzkie. Znaczącą częścią po stronie wydatków była budowa oddziałów pediatrycznych (nowa siedziba szpitalika dziecięcego) przy Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym na kieleckim Czarnowie. 24 mln zł przeznaczono na budowę sieci szerokopasmowego w ramach projektu Polski Wschodniej.

Województwo korzysta z kredytu zaciągniętego z Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Jego wartość na cały okres programowania wyniosła 220,5 mln zł. "Saldo kredytu na koniec grudnia to kwota 172 mln zł" - relacjonowała skarbnik.

Tworząc budżet na 2014 r., ostrożnie potraktowano planowane dochody z podatku CIT, które spadały we wcześniejszych latach. Założono, że wyniosą one 65 mln zł. "Udało się przekroczyć plan finansowy o 25 mln zł (…). Wykonano 92,5 mln zł" - mówiła Fidzińska-Dziurzyńska.

Za udzielenie absolutorium zarządowi województwa głosowało 21 radnych (PSL, PO, SLD), przeciw - siedmiu (klub PiS).

Radni PiS w swoich wystąpieniach mówili o trudnej sytuacji gospodarczej regionu; ich zdaniem odpowiedzialność za taki stan rzeczy spada głownie na regionalny samorząd.

Radny Bogdan Latosiński podkreślał, że liczbowo sprawozdanie finansowe za wykonanie budżetu w 2014 r. wygląda dobrze, bo jest nadwyżka, ale nie zmienia to gospodarczej sytuacji regionu, w którym jest duże bezrobocie i wiele firm ogłasza upadłość.

Z kolei Mieczysław Gębski zwrócił uwagę na wyludnianie się regionu i konieczność przyciągania dużych, także zagranicznych inwestorów. Bartłomiej Dorywalski powołując się na dane Eurostatu przypomniał, że woj. świętokrzyskie nadal należy do jednego z najbiedniejszych regionów Unii Europejskiej i proponował zorganizowanie debaty z udziałem ekspertów na temat przyszłości gospodarczej regionu.

Marszałek Adama Jarubas zaznaczał w swoim wystąpieniu, że wszyscy samorządowcy regionu kreują tutejszą rzeczywistość - nie tylko zarząd województwa. "Nadrabiamy zapóźnienia z wielu dziesięcioleci. Inwestując duże pieniądze konkurujemy z innymi regionami. W 2004 r. byliśmy najbiedniejszym regionem, ale nie tylko my dostaliśmy środki unijne - inni też się rozwijają" - podkreślił.

Zdaniem Jarubasa, woj. świętokrzyskie, ze względu na dużą liczbę firm związanych m.in. z eksploatacją surowców budowlanych oraz z dużym udziałem rolnictwa, szybciej zyskuje w czasach prosperity, jak miało to miejsce w latach 2007-2010, ale też szybciej traci w czasach kryzysu.

"Liczymy, że informacje z poziomu centralnego o wzroście PKB przełożą się na nasz region. Także wówczas, gdy zaczniemy wykorzystywać instrumenty z nowej unijnej perspektywy finansowej" - dodał marszałek.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.