PARTNER PORTALU
  • BGK

Absolutorium dla burmistrza i oburzenie radnych

  • Tydzień Ziemi Śremskiej    16 czerwca 2014 - 10:20
Absolutorium dla burmistrza i oburzenie radnych

Mimo negatywnej oceny wykonania budżetu gminy Śrem przez opozycyjnych radnych, nikt nie zabrał głosu, gdy doszło do dyskusji w tej sprawie.
- Powiem tak, śmiesznie to wyszło, ale w zeszłym roku czas na dyskusję był przed uchwałą absolutoryjną i myśmy czekali właśnie na ten moment. Nie chcieliśmy powielać wątków. Jednak stało się tak, że pani przewodnicząca nie otworzyła dyskusji - mówi Marcin Chwałczyński. Sytuacja wywołała oburzenie radnych KO i PiS.

Podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej, która odbyła się 5 czerwca, radni pochylili się nad dwoma bardzo ważnymi projektami uchwał: w sprawie zatwierdzenia wykonania budżetu oraz nad udzieleniem absolutorium burmistrzowi Adamowi Lewandowskiemu.

- Rok 2013 nie odbiegał od roku ubiegłego. Był to rok pozyskania zewnętrznych środków finansowania, które razem ze środkami z budżetu dały możliwość realnego wykonania budżetu. Dochody ogółem zostały wykonane na poziomie 100,29 procent, a wydatki 98,07 procent. Regionalna Izba Obrachunkowa nie dopatrzyła się błędów, co więcej od czterech lat, drugi raz wydała opinię pozytywną, bez uwag - mówił burmistrz Adam Lewandowski.

O dalszych szczegółach opowiadała natomiast Magdalena Panke, skarbnik gminy. Ogólna kwota zaległości wyniosła 6 mln 780 tys zł, czyli 6,49 procent, co oznacza, że w porównaniu do roku 2012, jest to wskaźnik stabilny (wówczas było, 6,01 procent). Deficyt planowano na ponad 4 mln 288 tys. zł, a wyniósł faktycznie 1 mln 900 tys. zł. Wszystkie zobowiązania z tytułu spłaty rat pożyczek, kredytów, wykupu obligacji przypadające na 2013 rok zostały zrealizowane. Zadłużenie gminy na koniec 2013 roku wynosiło 46 790 731,53 zł, tj. 44,96 procent z wykonanych dochodów.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.