PARTNER PORTALU
  • BGK

Absolutorium dla zarządu woj. dolnośląskiego

  • PAP    28 czerwca 2013 - 07:38
Absolutorium dla zarządu woj. dolnośląskiego

Sejmik Województwa Dolnośląskiego w czwartek udzielił zarządowi absolutorium za wykonanie budżetu w 2012 r. Wynosił on 1 mld 687 mln zł, z czego ponad 801 mln zł to wydatki na inwestycje.
Był to po województwie mazowieckim drugi co do wielkości budżet w kraju. Po dwugodzinnej dyskusji 21 radnych było za absolutorium, 12 głosowało przeciw, a jedna osoba wstrzymała się od głosu.

Krytycy argumentowali, że chociaż budżet był rekordowo duży, to nie wszystkie inwestycje udało się zakończyć w terminie. Sugerowali, że zarząd zbyt łatwo wydawał pieniądze, a nie potrafił zadbać o większą efektywność polityki finansowej województwa.

Marszałek Rafał Jurkowlaniec podkreślił, że poprzedni rok był dla Dolnego Śląska bardzo dobry, dlatego zarząd województwa ma zamiar kontynuować proinwestycyjną politykę regionu. „Tegoroczny budżet będzie jeszcze większy od poprzedniego" - zapowiedział.

Zarząd Województwa Dolnośląskiego w 2012 r. zainwestował 801 mln zł, co stanowiło prawie połowę budżetu (47 proc.). To rekord w skali kraju, podobnie jak kwota 326 mln zł wydana na drogi.

Inwestowano we wszystkie kluczowe dziedziny: ochronę zdrowia, edukację, transport i komunikację, gospodarkę wodną.

W porównaniu z 2011 r. budżet ubiegłoroczny był większy o 440 mln zł (dochody) i o 170 mln zł (wydatki), przy czym w dochodach udało się zrealizować 103 proc. planów, a w wydatkach 99,3 procent.

Najwięcej wpływów zanotowano z podatków CIT i PIT (769 mln zł), a tradycyjnie już głównym płatnikiem był koncern KGHM Polska Miedź (ponad 405 mln zł).

Na liście zakończonych lub wciąż realizowanych inwestycji są 192 zadania, z których najdroższe to: budowa mostu na Odrze w Brzegu Dolnym (84 mln zł), trasy Bielany - Łany - Długołęka (97 mln zł); modernizacje centrów kształcenia zawodowego w regionie (34 mln zł) i Wrocławskiego Węzła Wodnego (31 mln zł); budowa drogi Sieniawka - Zittau - Hradek (28 mln zł) i przebudowa drogi wojewódzkiej nr 352 Radomierzyce - Zatonie (21 mln zł).

Wydatki na ochronę zdrowia to przede wszystkim zakończona budowa pawilonu pediatrycznego przy Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym we Wrocławiu (w latach 2007-12 wydano 58 mln zł) oraz dofinansowana kwotą 6 mln zł budowa ośrodka radioterapii w Legnicy. 

Samorząd województwa dołożył z własnego budżetu 655 mln zł na 219 projektów, które współfinansuje Unia Europejska lub inne źródła zagraniczne.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.