PARTNER PORTALU
  • BGK

Agencja Fitch utrzymała dobre ratingi Małopolski

  • PAP/JS    23 stycznia 2017 - 19:17
Agencja Fitch utrzymała dobre ratingi Małopolski
Według agencji Fitch przyznany rating odzwierciedla mocne wyniki operacyjne, wysoką zdolność do finansowania inwestycji ze środków własnych (Fot. PTWP)

• Agencja ratingowa Fitch utrzymała dobre ratingi Małopolski - dla zadłużenia w walucie zagranicznej oraz w walucie krajowej na poziomie A- oraz długoterminowy rating krajowy na poziomie AA+.
• W ocenie agencji perspektywa ratingów Małopolski jest stabilna.
Jak podkreślił marszałek regionu Wojciech Kozak, niezależni eksperci finansowi docenili odpowiedzialną i konsekwentną politykę finansową, jaką zarząd województwa prowadzi od kilku lat.

"Mimo że obecnie w naszym regionie realizujemy wiele inwestycji, to nie zapominamy o wskaźnikach budżetowych. Utrzymanie ratingu na dotychczasowym poziomie odzwierciedla nasze dobre zarządzanie finansami województwa" - podkreślił Krupa.

Według agencji Fitch przyznany rating odzwierciedla mocne wyniki operacyjne, wysoką zdolność do finansowania inwestycji ze środków własnych oraz wysoką elastyczność po stronie wydatków budżetu województwa. Potwierdza też dobre zarządzanie w województwie.

W komunikacie Fitch Ratings czytamy, że agencja spodziewa się mocnych wyników finansowych w latach 2017-2020, z nadwyżką operacyjną wynoszącą średnio 120 mln zł stanowiącą 13-14 proc. dochodów operacyjnych. W rezultacie będą one zbliżone do wyników osiąganych w ciągu ostatnich pięciu lat. Wyniki operacyjne mogą być dodatkowo wspierane przez dochody o charakterze jednorazowym, np. z rozliczenia VAT od inwestycji (26,9 mln zł spodziewane w 2017r.).

Dodatkowo Fitch spodziewa się, że zadłużenie Małopolski pozostanie na umiarkowanym poziomie także w najbliższych latach (w perspektywie do 2020r.) i nie przekroczy 65 proc. dochodów bieżących, chociaż będzie ono rosło o około 50 mln zł rocznie (do około 600 mln zł w 2020r.).

Mimo, to Fitch prognozuje, że wskaźniki obsługi zadłużenia pozostaną bezpieczne, a nadwyżka operacyjna może być około dwa razy wyższa od obsługi zadłużenia (prognozowanego średnio na poziomie 60 mln zł rocznie).

Fitch zaznacza, że gospodarka Małopolski jest dobrze rozwinięta i zróżnicowana. Dzięki temu udział Małopolski w PKB kraju wynosił 7,8 proc., co dawało mu piąte miejsce spośród 16 województw (dane za 2014 rok).

Pod koniec grudnia ub. r. radni sejmiku województwa małopolskiego przyjęli największy z dotychczasowych budżetów Małopolski. W 2017 r. jego dochody przekroczą 1 mld 681 mln zł, a wydatki 1 mld 854 mln. Wydatki inwestycyjne sięgną prawie 990 mln zł i będą stanowić ponad 53 proc. wszystkich zaplanowanych w tym roku.

Zaplanowany deficyt budżetowy w wysokości 172,7 mln zł zostanie sfinansowany m.in. z kredytu i emisji obligacji. Planowane skumulowane zadłużenie województwa w 2017 r. wyniesie prawie 700 mln zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.