PARTNER PORTALU
 • BGK

Agencja S&P, która obniżyła rating Polski, bierze się za samorządy

 • Samorzad.pb.pl/JS    22 stycznia 2016 - 18:44
Agencja S&P, która obniżyła rating Polski, bierze się za samorządy

Zdaniem "PB" na podwyżkę ratingu samorządy zasłużą nie wcześniej niż cały kraj (fot. flickr)

Agencja S&P, która obniżyła rating Polski, bierze się za samorządy – informuje „Puls Biznesu”. Chodzi o dwa miasta: Łódź i Kraków.
S&P, jak informuje "PB" oceniła zdolność do spłaty zobowiązań przez dwa duże miasta: Łódź i Kraków. "Dawna stolica Polski utraciła właśnie ocenę „A-” i ma rating na poziomie kraju, czyli „BBB+” również z negatywną perspektywą. W przypadku Łodzi rating już był o stopień niższy, więc został potwierdzony na takim samym poziomie, jaki ma Polska, ale jego perspektywa ze stabilnej zmieniła się w negatywną" – czytamy w "Pulsie Biznesu".

"PB" przypomina, że najbliższy przegląd finansów Krakowa i Łodzi był zaplanowany na kwiecień, ale po obniżce ratingu Polski, agencja postanowiła przyspieszyć działania. Jak tłumaczy te działania S&P, samorządy nie mogą mieć wyższej noty niż kraj.

"Zarówno w przypadku Łodzi, jak i Krakowa, może dojść do dalszego cięcia ratingu, jeśli dojdzie do wyraźnego osłabienia ram instytucjonalnych dla sektora samorządów i pogorszy się dostęp do zewnętrznej płynności. Łódź może mieć problem, jeśli władze miasta nie ograniczą wzrostu wydatków, co może zakończyć się wyższym deficytem i zadłużeniem" – pisze "Puls Biznesu”.

Zdaniem "PB" na podwyżkę ratingu samorządy zasłużą nie wcześniej niż cały kraj. I dodaje, że w dalszej kolejności presja związana z obniżkami ratingu może czekać prywatne przedsiębiorstwa oceniane przez S&P.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (3)

 • oświecona, 2016-01-26 09:28:32

  Ile warte są ratingi agencji można dowiedzieć się z filmu "The big short". Gorąco polecam.
 • kasa, 2016-01-25 10:33:18

  a jakie to ponadnarodowe korporacje miały zamiar inwestować w tych miastach? Chca za friko gruntów czy dopłat z kasy tych miast?
 • w.potega@neostrada.pl, 2016-01-25 10:27:24

  Polacy sami powinni sprzeciwiać się zwiększaniu zadłużeń, kraju, województw, miast i gmin.NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: