Akcja CBA na Śląsku. Były wyłudzenia pieniędzy z programu operacyjnego "Jessica"?

Agenci CBA z Katowic zatrzymali pięć osób. Wielowątkowe śledztwo dotyczy nieprawidłowości przy wielu inwestycjach budowlanych realizowanych m.in. na Śląsku finansowanych ze środków publicznych i europejskich.
Akcja CBA na Śląsku. Były wyłudzenia pieniędzy z programu operacyjnego "Jessica"?
Agenci CBA z Katowic zatrzymali pięć osób. (fot. mat. CBA)

Funkcjonariusze Delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego w Katowicach w śledztwie nadzorowanym przez Śląski Wydział Zamiejscowy Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach zatrzymali pięć osób.

Realizowane teraz wątki śledztwa dotyczą wyłudzenia środków z programu operacyjnego "Jessica" zarządzanego przez bank na realizację prywatnej inwestycji w Katowicach oraz budowę nowej siedziby miejskiej jednostki PSP na Śląsku.

Cztery z zatrzymanych osób są powiązane z wykonawcą inwestycji tj. firmą budowlaną z terenu województwa śląskiego, a jedną odpowiadała z ramienia banku za prawidłowy nadzór nad realizacją inwestycji i wydatkowaniem środków publicznych.

Wg ustaleń śledczych w trakcie reindustrializacji oficyny w centrum Katowic - wyburzeniu kamienicy i wybudowaniu nowej w celach komercyjnych doszło do nieprawidłowości - posłużono się nierzetelną dokumentacją finansowo - księgową oraz dokumentacją fotograficzną, która poświadczała nieprawdę, a którą przedłożono w banku. Wartość tej inwestycji to ok. 5,5 mln zł a środki na realizację przedsięwzięcia zostały częściowo uzyskane z programu operacyjnego "Jessica".

Innym badanym wątkiem są nieprawidłowości przy budowie nowej siedziby komendy miejskiej straży pożarnej za 17,5 mln zł, gdzie główny wykonawca został wyłoniony w trybie przetargu nieograniczonego. Gro prac związanych m.in. z projektami obiektu oraz przygotowaniem warunków zamówienia wykonywały firmy powiązane z jedną osobą prowadzącą szereg działalności gospodarczych. Usiłowano także "kamuflować" przy tym faktycznych dostawców materiałów na tą inwestycję, by w rzeczywistości ukryć ich powiązania.

Zatrzymanym zostały przedstawione w prokuraturze zarzuty, w zależności - oszustwa gospodarczego, fałszowana dokumentów i poświadczenia nieprawdy. Prokuratura zastosowała wobec podejrzanych wolnościowe środki zapobiegawcze m.in. poręczenia majątkowe do 50 tys. zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU