PARTNER PORTALU
  • BGK

Akcja CBA na Śląsku. Były wyłudzenia pieniędzy z programu operacyjnego "Jessica"?

  • PAP/MIW    6 czerwca 2017 - 17:23
Akcja CBA na Śląsku. Były wyłudzenia pieniędzy z programu operacyjnego "Jessica"?
Agenci CBA z Katowic zatrzymali pięć osób. (fot. mat. CBA)

Agenci CBA z Katowic zatrzymali pięć osób. Wielowątkowe śledztwo dotyczy nieprawidłowości przy wielu inwestycjach budowlanych realizowanych m.in. na Śląsku finansowanych ze środków publicznych i europejskich.
Funkcjonariusze Delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego w Katowicach w śledztwie nadzorowanym przez Śląski Wydział Zamiejscowy Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach zatrzymali pięć osób.

Realizowane teraz wątki śledztwa dotyczą wyłudzenia środków z programu operacyjnego "Jessica" zarządzanego przez bank na realizację prywatnej inwestycji w Katowicach oraz budowę nowej siedziby miejskiej jednostki PSP na Śląsku.

Cztery z zatrzymanych osób są powiązane z wykonawcą inwestycji tj. firmą budowlaną z terenu województwa śląskiego, a jedną odpowiadała z ramienia banku za prawidłowy nadzór nad realizacją inwestycji i wydatkowaniem środków publicznych.

Wg ustaleń śledczych w trakcie reindustrializacji oficyny w centrum Katowic - wyburzeniu kamienicy i wybudowaniu nowej w celach komercyjnych doszło do nieprawidłowości - posłużono się nierzetelną dokumentacją finansowo - księgową oraz dokumentacją fotograficzną, która poświadczała nieprawdę, a którą przedłożono w banku. Wartość tej inwestycji to ok. 5,5 mln zł a środki na realizację przedsięwzięcia zostały częściowo uzyskane z programu operacyjnego "Jessica".

Innym badanym wątkiem są nieprawidłowości przy budowie nowej siedziby komendy miejskiej straży pożarnej za 17,5 mln zł, gdzie główny wykonawca został wyłoniony w trybie przetargu nieograniczonego. Gro prac związanych m.in. z projektami obiektu oraz przygotowaniem warunków zamówienia wykonywały firmy powiązane z jedną osobą prowadzącą szereg działalności gospodarczych. Usiłowano także "kamuflować" przy tym faktycznych dostawców materiałów na tą inwestycję, by w rzeczywistości ukryć ich powiązania.

Zatrzymanym zostały przedstawione w prokuraturze zarzuty, w zależności - oszustwa gospodarczego, fałszowana dokumentów i poświadczenia nieprawdy. Prokuratura zastosowała wobec podejrzanych wolnościowe środki zapobiegawcze m.in. poręczenia majątkowe do 50 tys. zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.