PARTNER PORTALU
  • BGK

Akcja obrony finansów miast

  • GK    14 grudnia 2011 - 11:01
Akcja obrony finansów miast

Ryszard Grobelny, prezes Związku Miast Polskich, zaapelował do burmistrzów, prezydentów i przewodniczących rad miast o udział w akcji obrony finansów miast.
Prezes przypomniał, że podjęte decyzje, które dają dodatkowe środki budżetowi państwa, dla samorządów oznaczają wyłącznie dodatkowe koszty (wzrost VAT-u, akcyzy i składki rentowej).

Czytaj też: Czerwona kartka dla rządu

– Mimo podejmowanych prób nie podjęto z nami rzetelnej rozmowy na temat naszych finansów w kontekście naszych zadań, w tym wielu nowych, przekazanych w ostatnich latach bez środków na ich realizację. Dlatego musimy zabrać w tej sprawie głos w sposób stanowczy. Nadchodzi czas szczególnej mobilizacji – uważa Ryszard Grobelny (zabierz głos/oceń prezydenta).

Czytaj też: Wyższa składka rentowa tuż tuż. A samorządy?

Dodaje, że działania, jakie związek podejmuje to: opracowanie samorządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o dochodach JST (wzrost udziału w PIT), do którego uzasadnieniem będzie podsumowanie skutków finansowych ustaw uchwalonych w latach 2007-2011, wsparcie wniosków miast do Trybunału Konstytucyjnego dotyczących ustawowych ubytków w finansach samorządów oraz podjęcie rozmów z posłami i senatorami, w celu zaznajomienia ich z rzeczywistym stanem finansów samorządów, spowodowanym ustawami uchwalanymi bez ich uwzględnienia.

Ryszard Grobelny zapowiada, że w najbliższych dniach zostaną wysłane do wszystkich miast, w tym także nieczłonkowskich, projekty konkretnych działań w każdej z tych spraw.

– Musimy podjąć wspólny wysiłek, aby politycy, w swoich działaniach na szczeblu centralnym przypomnieli sobie, że Polska składa się z miast, gmin, powiatów i województw, a ich decyzje muszą w równym stopniu uwzględniać to, co należy do kompetencji instytucji centralnych i to, co zdecentralizowane. Inwestycje publiczne, zapewniające rozwój Polski, w dwóch trzecich są realizowane przez samorządy, a tylko w jednej trzeciej przez instytucje centralne” – tłumaczy prezes.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.