PARTNER PORTALU
  • BGK

Akcja płać podatki w Krakowie: miasto pozyskało ponad 17 tys. nowych podatników

  • PAP/MN    26 września 2016 - 20:24
Akcja płać podatki w Krakowie: miasto pozyskało ponad 17 tys. nowych podatników
Władze miasta pracują nad rozwiązaniami, które zachęcą dodatkowych mieszkańców do płacenia podatków w Krakowie (fot. wikipedia.org)

• W stolicy Małopolski od pięciu lat prowadzona jest akcja „Płać podatki w Krakowie”.
• Dzięki akcji w 2015 roku udało się pozyskać 17 551 nowych podatników, którzy płacą swoje podatki w Krakowie. To najlepszy wynik odkąd akcja jest prowadzona.
• To prawie 35 mln zł dodatkowych środków do budżetu Krakowa. Władze miasta mówią, że akcja okazała się sukcesem.
„Płać podatki w Krakowie” to nie pierwsza tego typu akcja w Polsce i kiedy władze miasta wprowadzały ją w 2011 roku, wiedziały, że nie zawsze przynosiły one od razu sukces.

Co roku w różny sposób promowano płacenie w Krakowie podatku PIT. Raz adresowano akcję do kończących uczelnie studentów, raz do rozpoczynających w Krakowie działalność gospodarczą, innym razem do mieszkańców nowych obszarów mieszkaniowych, kilkukrotnie promowano też angażujące się w akcje dzielnice. Wyniki były różne.

- Zaczynaliśmy od wzrostu brutto w ilości prawie 5 tysięcy nowych podatników, potem ponad 7 tysięcy nowych podatników, następnie prawie 9 tysięcy. W ostatnim roku to już ponad 13 tysięcy nowych podatników. W sumie za 5 lat działań na rzecz płacenia podatków w Krakowie mamy ponad 34 tysiące nowych podatników, co oznacza dodatkowo do budżetu prawie 60 mln zł – tłumaczy Bogusław Kośmider, przewodniczący Rady Miasta Krakowa.

Jak twierdzi, Kraków jest wśród samorządów liderem tego przedsięwzięcia (poza Warszawą, która ma inny system pozyskiwania podatnika). Zaznacza również, że to jedna z najbardziej opłacalnych akcji promocyjnych Krakowa.

- Wydatki na promocję i reklamę kampanii „PIT” zwracały się kilkudziesięciokrotnie. W 2015 roku, dzięki szerokim badaniom społecznym Barometru Krakowskiego wiemy, że w Krakowie jest jeszcze co najmniej ponad 100 tysięcy osób tu mieszkających a płacących podatki gdzie indziej. Gdyby ci ludzie zdecydowali się płacić podatek w Krakowie, mielibyśmy w budżecie miasta ponad 200 mln zł dodatkowych dochodów – zaznacza Kośmider i dodaje, że akcja będzie kontynuowana.

Wyniki podatkowe za 2015 rok najlepsze od początku akcji

Rok 2015 to duża akcja promocyjna projektu „Płać podatki w Krakowie”, powiązana z promocją Budżetu Obywatelskiego. To różnorakie działania reklamowe, spoty, bannery w portalach internetowych, reklamy w gazetach oraz mniej lub bardziej aktywne działania dzielnic. Efekt? Za 2015 rok, czyli do 30 kwietnia 2016 roku, znalazło się w Krakowie 17 551 nowych podatników. To daje prawie 35 mln zł dodatkowo do budżetu. Kośmider wylicza, że daje to możliwość budowy 3-4 nowych szkół albo 5-6 nowych przedszkoli. Tyle też potrzeba aby znacząco zwiększyć możliwości przewozowe krakowskiego transportu publicznego, zwiększając częstotliwości kursów autobusów i tramwajów.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.