Akcja ratunkowa w remizach strażackich

Jednostkom ochotniczych straży pożarnych i samorządom po kupieniu sprzętu brakuje pieniędzy na remonty remiz. Dlatego Ministerstwo Spraw Wewnętrznych przygotowało plan pomocy.
Akcja ratunkowa w remizach strażackich

Według posłanki Małgorzaty Adamczak coraz większego operacyjnego znaczenia nabierają jednostki ochotniczych straży pożarnych, szczególnie te działające w krajowym systemie ratowniczo-gaśniczym.

– Konieczność wypełnienia zadań powoduje, iż muszą zakupywać one profesjonalny sprzęt służący ochronie i przeciwdziałaniu różnorakim zagrożeniom. Niestety bardzo często tak zakupionego sprzętu nie ma gdzie magazynować, zdarzają się problemy lokalowe. Jednostki OSP i samorządy, wydatkując środki na ten sprzęt, nie posiadają już funduszy na inwestycje w budynki remiz – twierdzi posłanka w interpelacji, pytając o możliwości wsparcia strażaków ochotników.

Jednocześnie podkreśla, że szczególnie w małych miejscowościach strażnice stanowią ważne centra kulturalne i integracji społecznej.

Odpowiadając na jej interpelację podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych, Stanisław Rakoczy przypomniał, że do krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego może zostać włączona jednostka ochrony przeciwpożarowej, która posiada: co najmniej dwa średnie lub ciężkie samochody pożarnicze, wyszkolonych ratowników w liczbie zapewniającej pełną obsadę tych aut, skuteczny system łączności powiadamiania i alarmowania oraz urządzenia łączności w sieci radiowej.

Musi także pozostawać w stałej gotowości do podejmowania działań ratowniczych.

Wiceminister dodał, że – mając na uwadze konieczność zapewnienia gotowości jednostek ochotniczych straży pożarnych – minister spraw wewnętrznych zlecił Związkowi Ochotniczych Straży Pożarnych RP realizację zadania publicznego „Przygotowanie jednostek ochotniczych straży pożarnych do działań ratowniczo-gaśniczych”.

 


KOMENTARZE (2)ZOBACZ WSZYSTKIE

Wszyscy na tym skorzystają i strażakom będzie milej w ładnym pomieszczeniu i mieszkańcom

rara, 2012-06-18 11:54:00 odpowiedz

Oj fajnie! Będzie więcej kultury na wiejskich potańcówkach

ol.a, 2012-06-18 11:08:50 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU