PARTNER PORTALU
  • BGK

Aktywne powiaty

  • AW    26 czerwca 2012 - 09:53
Aktywne powiaty

Udało się przyjąć ustalenia, korzystne dla samorządów realizujących program "Aktywny samorząd". PFRON zaproponuje wyższą kwotę na obsługę programu.
W ostatnich tygodniach jednym z najważniejszych działań Zwiazku Powiatów Polskich były sprawy wdrażania przez powiaty i miasta na prawach powiatu programu PFRON „Aktywny samorząd”.  

Powiaty zostały zaproszone do wdrażania programu w połowie maja bieżącego roku. PFRON wyznaczył datę 31 maja, jako termin złożenia wstępnej deklaracji przystąpienia do Programu. Po interwencji ZPP i pojedynczych powiatów, termin ten przedłużono do 29 czerwca br.

Jak podkreślają samorządowcy, mimo chęci realizacji programu, pozostawało zbyt dużo wątpliwości dotyczących zasad jego wdrażania.

W wyniku intensywnej pracy i szeregu spotkań przedstawicieli ZPP z przedstawicielami ministerstwa pracy i polityki społecznej, pełnomocnika rządu ds. osób niełenosprawnych oraz PFRON, w tym z szefem resortu Władysławem Kosiniak-Kamyszem, udało się przyjąć wspólne ustalenia, korzystne dla samorządów.

Zarząd PFRON podjął także uchwałę powierzającą powiatom zadania związane z ewaluacją programu oraz jego promocją na terenie powiatu, a także przekazania środków na realizację tych zadań w wysokości odpowiednio 0,5% i 0,75% środków przekazanych w ramach programu powiatowi, o czym niezwłocznie poinformował Zarząd ZPP.

PFRON przedstawi powiatom nową wersję porozumienia, w którym zaproponuje wyższą kwotę na obsługę programu:

- już w 2012 roku 3 proc. od kwoty faktycznie zrealizowanego dofinansowania osób niepełnosprawnych,
- 1,25 proc. od kwoty planowanych środków dla powiatu (z tytułu promocji i monitorowania programu).

Związek Powiatów Polskich dążyć będzie do kompleksowego sprawy, będąc gotowym, chociażby od początku 2013 roku, przejąć np. większość zadań realizowanych do tej pory przez oddziały wojewódzkie PFRON. Wtedy stałyby się one zadaniami własnymi powiatów. Na ich realizację musielibyśmy jednak otrzymać środki adekwatne do skali przejmowanych zadań i kompetencji.

Zarząd Związku Powiatów Polskich zarekomendował powiatom, które nie podpisały porozumień, żeby je zawierały, a tym powiatom które już podpisały porozumienia na starych warunkach – aby domagały się w nich zmian takich, jak zostały uzgodnione.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (2)

  • Edvige, 2012-06-28 08:57:26

    Zgadzam się z poprzednią wypowiedzią w całości.Sama jestem osobą niepełnosprawną i potrzeba bardzo dużo uporu zeby w PCPR coś załatwić już teraz, a co dopiero będzie potem.Poza tym arogancja i buta urzędasów to plaga dla takich osób, ci pracownicy zapomnieli,że oni są dla ludzi, a nie ludzi dla nich...,niestety rzeczywistość jest odwrotna.Panusia u której chce się coś załatwić uważa się za najważniejszą,ona jest ważniejsza od starosty.  rozwiń
  • Magdalena, 2012-06-27 08:58:04

    To dobrze,że powiaty podpisały porozumienia z PFRON,tylko co z tego będą miały osoby niepełnosprawne.Myślę,że pogorszą im się warunki otrzymania pomocy, gdyż w samorządach pracują klany rodzinne bądź znajomi i to oni w pierwszej kolejności będą załatwiani.A biedny inwalida pozostanie sam sobie.Drugi...e moje pytanie dotyczy rzeszy dobrze, a nawet bardzo opłacanej kaście urzędasów-znajomków Pana Dudy,Brzezińskiego,Szymonika co to przyjmują ich ciągle do pracy bez wymaganych konkursów,np.na p.o.lub umowę o dzieło i zlecenie. Ręka ,rękę mije i karawana jedzie dalej.Dzięki temu pracownicy PFRON-u mają coraz mniej pracy,mimo ogromnej ilości zatrudnionych a inwalidom brakuje pieniędzy na funkcjonujące wcześniej programy.  rozwiń