PARTNER PORTALU
  • BGK

Andrzej Adamczyk: chcemy, by rozporządzenie dot. szacowania strat było jak najszybciej

  • pt/pap    17 sierpnia 2017 - 12:16
Andrzej Adamczyk: chcemy, by rozporządzenie dot. szacowania strat było jak najszybciej
ozporządzenie uprości także proces składania wniosków na remont i odbudowę zniszczonych budynków mieszkalnych i potem na użytkowanie tych budynków (fot.:MIB/twitter.com)

Mam nadzieję, że rozporządzenie Rady Ministrów dot. uproszczenia szacowania strat po ostatnich nawałnicach, zostanie przyjęte w trybie obiegowym; chcemy, by to było jak najszybciej - mówił szef MIB Andrzej Adamczyk. Dodał, że wszystkie drogi krajowe i szlaki kolejowe są przejezdne.
Minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk pytany o datę wydania rozporządzenia dot. uproszczenia szacowania strat po nawałnicach, które przeszły nad Polską w nocy z 11 na 12 sierpnia, odparł: "Chcemy, aby to było jak najszybciej".

"Mamy już wypracowaną treść, dzisiaj spotykam się z ministrem spraw wewnętrznych, ministrem Błaszczakiem. Mam nadzieję, że w trybie obiegowym rozporządzenie Rady Ministrów zostanie przyjęte, a minister Błaszczak - jako właściwy minister - wyda rozporządzenie upraszczające zasady szacowania strat" - powiedział szef MIB.

O przygotowaniu tego rozporządzenia informował szef MSWiA Mariusz Błaszczak. Powiedział, że dotychczas rzeczoznawcy oceniali skalę strat i na podstawie ich opinii były wypłacane pieniądze przez samorządy. Dzięki nowym przepisom rzeczoznawcy zostaną zastąpieni przez urzędników posiadających uprawnienia budowlane.

Rozporządzenie uprości także proces składania wniosków na remont i odbudowę zniszczonych budynków mieszkalnych i potem na użytkowanie tych budynków. "Dziś potrzebne jest zezwolenie na budowę, wystarczy zgłoszenie. Remont i odbudowę można przeprowadzić bez zgłoszenia, ten proces został uproszczony" - mówił minister.

Główne cele MiB

Minister Adamczyk powiedział, że głównym celem MIB i służb podległych, m.in. nadzoru budowlanego, jest "jak najpilniejsze określenie stanu technicznego budynków, szczególnie budynków mieszkalnych, budynków gospodarczych oraz kwestia ich dalszego użytkowania".

Szef MIB poinformował, że z ok. 3,5 tys. budynków zgłoszono, z czego prawie 500 budynków jest już skontrolowanych, a w przypadku 67 wydano zakaz użytkowania. "One po prostu muszą być odbudowane, wyremontowane, bo na ich stan techniczny zagraża życiu i zdrowiu użytkowników" - dodał.

Adamczyk dodał też, że "jeżeli chodzi o infrastrukturę komunikacyjną wszystkie drogi krajowe oraz szlaki kolejowe są przejezdne". "Dzisiaj mamy informacje, że w ciągu dróg krajowych i w ciągu szlaków kolejowych praktycznie rzecz biorąc komunikacja funkcjonuje" - powiedział.

Po nawałnicach

W wyniku nawałnic, w nocy z piątku na sobotę, zginęło sześć osób (pięć na Pomorzu i jedna w Wielkopolsce), a około 50 zostało rannych. Silny wiatr - tylko wówczas - uszkodził lub zerwał dachy z prawie 3 tys. domów, w tym z ponad 2 tys. mieszkalnych.

W środę dyrektor generalny Lasów Państwowych Konrad Tomaszewski informował, że nawałnice zniszczyły 45 tys. ha lasów, a na terenach dotkniętych nimi pokotem leży ok. 8,2 mln m sześc. drewna. LP prognozują, że nowy las na tych terenach powstanie do czerwca 2019 r. Tomaszewski oszacował, że koszty, które LP muszą ponieść, by na klęskowiskach ponownie powstał las, wyniosą ponad 1 mld zł.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.