PARTNER PORTALU
  • BGK

Andrzej Adamczyk: rząd zajmie się regulacją przewozu pasażerów samochodami osobowymi

  • PAP/MIW    5 czerwca 2017 - 18:17
Andrzej Adamczyk: rząd zajmie się regulacją przewozu pasażerów samochodami osobowymi
Taksówkarze muszą mieć kasy fiskalne, badania psychotechniczne i licencje. (fot. pixabay.com)

Równe zasady powinny dotyczyć wszystkich podmiotów realizujących przewozy osób samochodami osobowymi – ocenił minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk. Zapowiedział, że w tym tygodniu pod obrady rządu trafi projekt ustawy regulującej tę kwestię.
• Protestujący taksówkarze przygotowali petycje do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa, Ministerstwa finansów i wojewodów.

• . Zwracają uwagę, że taksówkarze mają kasy fiskalne, badania psychotechniczne i licencje, tani przewoźnicy jak np. Uber, nie spełniają tych warunków.

•  Jeszcze w tym tygodniu na posiedzenie rządu zostanie skierowany projekt ustawy, która będzie regulowała kwestię przewozu pasażerów samochodami osobowymi.

Adamczyk pytany o poniedziałkowe protesty taksówkarzy w polskich miastach ocenił, że nie po raz pierwszy protestują oni wobec sytuacji dotyczącej tzw. otoczenia zewnętrznego wokół swojej działalności biznesowej.

- Żyjemy w wolnym kraju, każdy ma prawo wyrażać w taki czy inny sposób swoje emocje i starać się komunikować swoje problemy - ocenił.

Taksówkarze z Warszawy, Poznania, Łodzi i Wrocławia zorganizowali protest, by - jak zapowiadał szef Związku Zawodowego Taksówkarzy "Warszawski Taksówkarz" Jarosław Iglikowski - zwrócić uwagę na problem nielegalnych przewoźników. Przygotowali petycje do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa, Ministerstwa finansów i wojewodów. Zwracają w nich uwagę, że taksówkarze mają kasy fiskalne, badania psychotechniczne i licencje, tani przewoźnicy jak np. Uber, nie spełniają tych warunków.

Jak zaznaczył Adamczyk "nierówność konkurencji nie jest domeną w wolnym obiegu gospodarczym".

 

Czytaj : Kraków się nie poddaje i walczy z Uberem. Skutecznie

- Jeżeli mówimy o wolności w gospodarce, to mówimy również o równych zasadach wszystkich podmiotów, które realizują konkretne przedsięwzięcie, w tym wypadku przewóz osób samochodami osobowymi - zaznaczył.

Szef resortu infrastruktury zapowiedział, że jeszcze w tym tygodniu, prawdopodobnie w środę (7.06), na posiedzenie rządu zostanie skierowany projekt ustawy, która będzie regulowała kwestię przewozu pasażerów samochodami osobowymi. Dokument ten jest w trakcie prac w Komitecie Ekonomicznym Rady Ministrów.

- Rząd zapewne, taką mam nadzieję, przychyli się do naszych propozycji, które w dużym skrócie wprowadzają równość wszystkich podmiotów zajmujących się przewozem pasażerskim samochodami osobowymi na terenie naszego kraju oraz wprowadza tę równość dla pośredników - wyjaśnił Adamczyk.

- Czyli wolna konkurencja, ale na tych samych zasadach dla wszystkich. Mam nadzieję, że Sejm w miarę szybkim terminie przyjmie ten projekt - dodał minister.

Przed protestem Uber wystosował oświadczenie, w którym zwracał uwagę, że miejska mobilność zmienia się na całym świecie. Według firmy "na rynku jest miejsce na współistnienie obu rozwiązań", a "możliwość wyboru środka transportu w zależności od potrzeb i preferencji mieszkańców jest czynnikiem wpływającym na jakość życia we współczesnych miastach".

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów na początku maja zapewniał, że monitoruje i analizuje wpływ pojawienia się na rynku platform internetowych kojarzących kierowców z pasażerami, według UOKiK dotychczasowy monitoring oraz analizy nie wskazują na konieczność interwencji urzędu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.