PARTNER PORTALU
  • BGK

Andrzej Dera o zmianach w konstytucji: To nie jest akademicka dyskusja, tylko bardzo ważny dzień

  • PAP/MN    25 sierpnia 2017 - 12:00
Andrzej Dera o zmianach w konstytucji: To nie jest akademicka dyskusja, tylko bardzo ważny dzień

Rozstrzygnięciu dylematów obywatelskich mają służyć pytania referendalne - powiedział Andrzej Dera. (fot. prezydent.pl)

To bardzo ważny dzień - powiedział prezydencki minister Andrzej Dera, odnosząc się do piątkowej debaty o zmianach w konstytucji.
• Rozpoczynają się konsultacje w sprawie pytań referendalnych dotyczących tego, jak Polska będzie wyglądać w przyszłości - stwierdził Dera.

• Prezydencki minister podkreślił, że główny spór toczy się wokół "kwestii funkcjonowania władz w państwie".

• Z inicjatywą przeprowadzenia referendum w sprawie zmian w konstytucji wyszedł prezydent Duda w czasie uroczystości w święto Konstytucji 3 maja.

W piątek w Sali BHP Stoczni Gdańskiej odbywa się debata organizowana przez NSZZ "Solidarność", dotycząca zmian w konstytucji, organizowana przez NSZZ "Solidarność". Wezmą w niej udział m.in. prezydent Andrzej Duda i marszałek Senatu Stanisław Karczewski, szef "Solidarności" Piotr Duda, jej były przewodniczący Marian Krzaklewski, wiceszef Kancelarii Prezydenta, pełnomocnik prezydenta ds. referendum Paweł Mucha, a także eksperci.

"To nie jest akademicka dyskusja, tylko bardzo ważny dzień, bo rozpoczynają się konsultacje ws. pytań referendalnych dotyczących (tego), jak ma wyglądać Polska w przyszłości" - powiedział Andrzej Dera wPolsce.pl.

Prezydencki minister podkreślił, że główny spór toczy się wokół "kwestii funkcjonowania władz w państwie", a Polska jest krajem, w którym obowiązuje system polityczny będący "hybrydą" między systemem prezydenckim a kanclerskim. Zdaniem Dery jest to eksperyment, który "nie do końca się udał".

Czytaj też: PKW o wyborach samorządowych i referendum ws. konstytucji w jednym dniu

"Rozstrzygnięciu dylematów obywatelskich mają służyć pytania referendalne" - powiedział prezydencki minister, tłumacząc, że jeśli Polacy w referendum opowiedzą się za jednym z tych systemów, "trudno wyobrazić sobie sytuację", w której w projekcie zmiany konstytucji zaproponowane byłoby inne rozwiązanie.

Z inicjatywą przeprowadzenia referendum w sprawie zmian w konstytucji wyszedł prezydent Duda w czasie uroczystości w święto Konstytucji 3 maja. Powiedział wówczas, że chce, aby referendum odbyło się w przyszłym roku, gdy przypada 100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Według niego Polacy powinni móc wypowiedzieć się na temat obowiązującej od 20 lat konstytucji i określonego w niej modelu ustrojowego.

Piątkowa konferencja organizowana przez "S" pod hasłem "Konstytucja dla obywateli nie dla elit" ma zainaugurować debatę na temat zmian konstytucji.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: