PARTNER PORTALU
  • BGK

Andrzej Duda o wecie: Niektóre regulacje naruszają samodzielność samorządu

  • PAP/AT    13 lipca 2017 - 10:05
Andrzej Duda o wecie: Niektóre regulacje naruszają samodzielność samorządu
Prezydent Andrzej Duda zawetował nowelizację ustawy o RIO (Andrzej Duda, fot.prezydent.pl/Krzysztof Sitkowski)

Prezydent Andrzej Duda zawetował nowelizację ustawy o regionalnych izbach obrachunkowych bo są w niej regulacje, które naruszają podstawę funkcjonowania samorządu, jaką jest samodzielność. Na niej opiera się samorząd i ona jest zagwarantowana konstytucyjnie - powiedział prezydencki minister Andrzej Dera.
 • Prezydent Andrzej Duda zawetował nowelizację ustawy o regionalnych izbach obrachunkowych.

• Są w niej regulacje, które naruszają normy konstytucyjne dotyczące samorządu, a dokładnie podstawę jego funkcjonowania - wyjaśnił weto prezydenta Andrzej Dera.

• Prezydent miał też uwagi dotyczące m.in. możliwości badania przez RIO zasad celowości i gospodarności działania samorządów.

• Kolejnym zarzutem, który prezydent miał do nowelizacji, jest sposób odwoływania na podstawie opinii RIO m.in. wójta, burmistrza i prezydenta miasta.

Dera odnosząc się w radiowych Sygnałach Dnia do decyzji prezydenta, stwierdził, że w nowelizacji są "regulacje, które naruszają normy konstytucyjne dotyczące samorządu". "(Naruszają) dokładnie podstawę funkcjonowania samorządu, jaką jest samodzielność. Na niej opiera się samorząd i ona jest zagwarantowana konstytucyjnie" - powiedział prezydencki minister.

Podkreślił, że "prezydent jest strażnikiem konstytucji i zawsze ustawa jest analizowana pod kątem zgodności z konstytucją".

Czytaj też: Ustawa o RIO zbyt mocno ingeruje w sprawy samorządu

Dera powiedział, że prezydent miał uwagi dotyczące m.in. możliwości badania przez RIO zasad celowości i gospodarności działania samorządów. "Od tego są wybierani radni w wyborach bezpośrednich. To oni w imieniu mieszkańców mają nadzorować i decydować na co wydawać pieniądze. Na tym polega w ogóle reforma samorządności, że o tym na co wydajemy pieniądze decydują lokalni przedstawiciele mieszkańców" - zaznaczył prezydencki minister.

Kolejnym zarzutem, który prezydent miał do nowelizacji, jest sposób odwoływania na podstawie opinii RIO m.in. wójta, burmistrza i prezydenta miasta. "Jeżeli mamy silny mandat pochodzący z wyborów bezpośrednich to trudno, aby premier odwoływał na podstawie negatywnej opinii jakiejś instytucji. To jest też naruszenie tych zasad związanych z samodzielnością samorządów" - podkreślił Dera.

Wskazał, że prezydent sygnalizuje sprawy, które "budzą wątpliwości i zastrzeżenia" konstytucyjne i "oczekuje na reakcję" parlamentu.

Nowelizacja ustawy o regionalnych izbach obrachunkowych - która jest inicjatywą rządową - zmienia zasady wyłaniania prezesów izb i rozszerza uprawnienia nadzorcze izb nad jednostkami samorządu terytorialnego.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (2)

  • dla dobra publicznego, 2017-07-16 10:44:38

    NIK od dawna ma ustawowa możliwość kontrolowania samorządów pod kątem rzetelności i gospodarności, bo jest to zgodne z konstytucją. Radni i mieszkańcy nie posiadają wystarczającej wiedzy, aby robić to profesjonalnie, zrobić to mogą tylko podmioty zatrudniające profesjonalistów.
  • zaskoczona, 2017-07-14 08:41:15

    Brawo Panie Prezydencie. Dzięki, że przypomniał Pan, że w Polsce są samorządy, które wybierają obywatele. Już myślałam, że Pan zapomniał o Polakach, którzy walczyli o głos we własnych sprawach. Jeszcze raz dziękuję w imieniu mieszkańców małych społeczności. My jesteśmy gwarantem najlepsze kontroli n...a co dzień.  rozwiń