Andrzej Duda o wecie: Niektóre regulacje naruszają samodzielność samorządu

Prezydent Andrzej Duda zawetował nowelizację ustawy o regionalnych izbach obrachunkowych bo są w niej regulacje, które naruszają podstawę funkcjonowania samorządu, jaką jest samodzielność. Na niej opiera się samorząd i ona jest zagwarantowana konstytucyjnie - powiedział prezydencki minister Andrzej Dera.
Andrzej Duda o wecie: Niektóre regulacje naruszają samodzielność samorządu
Prezydent Andrzej Duda zawetował nowelizację ustawy o RIO (Andrzej Duda, fot.prezydent.pl/Krzysztof Sitkowski)

 • Prezydent Andrzej Duda zawetował nowelizację ustawy o regionalnych izbach obrachunkowych.

• Są w niej regulacje, które naruszają normy konstytucyjne dotyczące samorządu, a dokładnie podstawę jego funkcjonowania - wyjaśnił weto prezydenta Andrzej Dera.

• Prezydent miał też uwagi dotyczące m.in. możliwości badania przez RIO zasad celowości i gospodarności działania samorządów.

• Kolejnym zarzutem, który prezydent miał do nowelizacji, jest sposób odwoływania na podstawie opinii RIO m.in. wójta, burmistrza i prezydenta miasta.

Dera odnosząc się w radiowych Sygnałach Dnia do decyzji prezydenta, stwierdził, że w nowelizacji są "regulacje, które naruszają normy konstytucyjne dotyczące samorządu". "(Naruszają) dokładnie podstawę funkcjonowania samorządu, jaką jest samodzielność. Na niej opiera się samorząd i ona jest zagwarantowana konstytucyjnie" - powiedział prezydencki minister.

Podkreślił, że "prezydent jest strażnikiem konstytucji i zawsze ustawa jest analizowana pod kątem zgodności z konstytucją".

Czytaj też: Ustawa o RIO zbyt mocno ingeruje w sprawy samorządu

Dera powiedział, że prezydent miał uwagi dotyczące m.in. możliwości badania przez RIO zasad celowości i gospodarności działania samorządów. "Od tego są wybierani radni w wyborach bezpośrednich. To oni w imieniu mieszkańców mają nadzorować i decydować na co wydawać pieniądze. Na tym polega w ogóle reforma samorządności, że o tym na co wydajemy pieniądze decydują lokalni przedstawiciele mieszkańców" - zaznaczył prezydencki minister.

Kolejnym zarzutem, który prezydent miał do nowelizacji, jest sposób odwoływania na podstawie opinii RIO m.in. wójta, burmistrza i prezydenta miasta. "Jeżeli mamy silny mandat pochodzący z wyborów bezpośrednich to trudno, aby premier odwoływał na podstawie negatywnej opinii jakiejś instytucji. To jest też naruszenie tych zasad związanych z samodzielnością samorządów" - podkreślił Dera.

Dera podkreślił, że prezydent jest strażnikiem konstytucji i zawsze każda ustawa jest analizowana pod kątem zgodności z konstytucją (Andrzej Dera, fot.prezydent.pl)
Dera podkreślił, że prezydent jest strażnikiem konstytucji i zawsze każda ustawa jest analizowana pod kątem zgodności z konstytucją (Andrzej Dera, fot.prezydent.pl)

Wskazał, że prezydent sygnalizuje sprawy, które "budzą wątpliwości i zastrzeżenia" konstytucyjne i "oczekuje na reakcję" parlamentu.

Nowelizacja ustawy o regionalnych izbach obrachunkowych - która jest inicjatywą rządową - zmienia zasady wyłaniania prezesów izb i rozszerza uprawnienia nadzorcze izb nad jednostkami samorządu terytorialnego.

Do tej pory kandydata na prezesa wybierało w konkursie kolegium izby spośród członków kolegium i pozostałych kandydatów spełniających wymogi. Zgodnie z nowymi przepisami prezesa izby powoływać ma i odwoływać premier na wniosek szefa MSWiA; kadencja prezesa ma trwać 6 lat.

Nowelizacja daje izbom szersze pole do kontroli. Zgodnie z nią inspektorzy będą badać nie tylko jak dotąd, legalności wydatków, ale też gospodarność "w zakresie tzw. tytułów dłużnych i w oparciu o kryterium rzetelności".

Nowela przygotowana przez rząd wprowadza także zmiany w ustawach: o samorządzie gminnym, samorządzie powiatowym, samorządzie województwa, systemie ubezpieczeń społecznych oraz w Kodeksie wyborczym.

Nowe przepisy stanowią także m.in., że premier będzie mógł wydać rygor natychmiastowej wykonalności rozstrzygnięciom RIO dot. odwoływania lub rozwiązywania organu wykonawczego jednostek samorządu terytorialnego, dają też premierowi prawo zawieszenia organów jednostek samorządu terytorialnego i powoływania zarządu komisarycznego w razie "braku skuteczności" w wykonywaniu zadań publicznych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (2)ZOBACZ WSZYSTKIE

NIK od dawna ma ustawowa możliwość kontrolowania samorządów pod kątem rzetelności i gospodarności, bo jest to zgodne z konstytucją. Radni i mieszkańcy nie posiadają wystarczającej wiedzy, aby robić to profesjonalnie, zrobić to mogą tylko podmioty zatrudniające profesjonalistów.

dla dobra publicznego, 2017-07-16 10:44:38 odpowiedz

Brawo Panie Prezydencie. Dzięki, że przypomniał Pan, że w Polsce są samorządy, które wybierają obywatele. Już myślałam, że Pan zapomniał o Polakach, którzy walczyli o głos we własnych sprawach. Jeszcze raz dziękuję w imieniu mieszkańców małych społeczności. My jesteśmy gwarantem najlepsze kontroli n...a co dzień. rozwiń

zaskoczona, 2017-07-14 08:41:15 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU