Andrzej Duda: Powstanie samorządowy zespół prawa konstytucyjnego

Prezydent Andrzej Duda spotkał się z przedstawicielami organizacji samorządowych, aby rozmawiać m.in. o ustroju samorządu w Polsce.
Andrzej Duda: Powstanie samorządowy zespół prawa konstytucyjnego
Prezydent wyraził chęć współpracy z samorządami. (Andrzej Duda, fot.prezydent.pl/Andrzej Hrechorowicz)

• Andrzej Duda rozmawiał z samorządowcami m.in. o dwukadencyjności działającej wstecz i wyraził zadowolenie, że PiS wycofało się z tego pomysłu.

• Zapewnił samorządowców, że będzie prowadził działania wspierające ich w dążeniu do zmian legislacyjnych i likwidacji barier prawnych np. w kwestiach finansów JST.

• Samorządowcy mówili prezydentowi, ze jest potrzeba dokonania globalnego przeglądu wszystkich przepisów regulujących działalność JST. Prezydent powiedział, że popiera powołanie specjalnego zespołu w tej sprawie.

• Andrzej Duda zaznaczył też, że chce współpracować z samorządowcami w sprawie referendum dot. zmian w konstytucji. Pełnomocnikiem ds. referendum będzie Paweł Mucha.

- Przed chwilą zakończyło się moje spotkanie z przedstawicielami ogólnopolskich organizacji zrzeszających jednostki samorządu terytorialnego. Dyskutowaliśmy o sytuacji w samorządzie terytorialnym, o wyzwaniach, ale też o potrzebach i zbliżających się wyborach samorządowych – poinformował prezydent Andrzej Duda.

Wspomniał przy okazji, że jako prezydent był przeciwnikiem dwukadencyjności działającej wstecz, za co samorządowcy obecni na spotkaniu mu dziękowali.

- Z satysfakcją odebrałem gratulacje za moją postawę w kwestii możliwości kandydowania w tych wyborach osób, które sprawowały swój mandat już przez dwie kadencje. Cieszy mnie wypowiedź prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego, który stwierdził, iż nie będzie projektu ustawy, który ograniczy możliwość kandydowania takich osób w przyszłych wyborach samorządowych. Byłem zdecydowanym przeciwnikiem takiego rozwiązania w wyborach i cieszę się, że rezygnacja z takiej propozycji została zasygnalizowana. Mam nadzieje, że to kończy dyskusję na ten temat – podkreślił Duda.

Jaka tematyka była poruszana na spotkaniu z samorządowcami? Jak powiedział prezydent, rozmawiano o wyzwaniach i potrzebach JST. Samorządowcy zgłosili do Andrzeja Dudy postulaty w sprawach legislacyjnych, przedstawiono także pakiet zmian dotyczących kwestii finansowych, m.in. zaciągania kredytów pod inwestycje współfinansowane z funduszy unijnych.

- Rozmawialiśmy na temat uproszczeń i zmian, które mogłyby zostać wprowadzone. Mówiono mi, że jest potrzeba dokonania globalnego przeglądu wszystkich przepisów regulujących działalność samorządu terytorialnego. Sygnalizowano potrzebę utworzenia komisji kodyfikacyjnej. Powiedziałem, że jako prezydent jestem gotów tę inicjatywę podjąć, aby taki zespół ds. przeglądu prawa konstytucyjnego został powołany – zapewnił Andrzej Duda.

Zaznaczył, że ze strony samorządowców pojawiła się chęć udziału w takim zespole, który miałby dokonać przeglądu dotychczasowych regulacji dotyczących samorządu.

- Może wyjdą z tego konkretne propozycje legislacyjne. Jak zostaną mi przedstawione, będę je rozważał w kontekście ewentualnej inicjatywy ustawodawczej – powiedział Duda.

Prezydent pytał też samorządowców o kwestię przyszłego referendum konsultacyjnego, dotyczącego zmian w konstytucji.

– Zapytałem czy w kwestiach ustroju samorządu, organizacje samorządowe byłyby gotowe do dyskusji na ten temat. Chodzi o konsultacje treści ewentualnych pytań dotyczących ustroju i gospodarki finansowej samorządu, które mogłyby zostać w tym referendum zadane. To pytanie spotkało się z przychylną odpowiedzią, więc z góry zapowiadam, że takie konsultacje będą się odbywały i będę je prowadził – zapowiedział Duda.

Prezydent dodał, że w najbliższych dniach powoła pełnomocnika ds. referendum konsultacyjnego. Już teraz zdradził, kto nim zostanie.

- Po rozważaniach stwierdziłem, że tym pełnomocnikiem powinien być jeden z najbliższych współpracowników, prawnik Paweł Mucha. On w najbliższym czasie będzie moim pełnomocnikiem w sprawie konsultacji dotyczących przyszłego referendum konsultacyjnego – powiedział prezydent.

Zaznaczył, że Piotr Duda - przewodniczący Solidarności, a także organizacje pozarządowe, wyrazili chęć udziału w takich konsultacjach. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

Piotr Duda to czołowy działacz samorządowy ? PAD nudzi się bez nart i same idiotyczne pomysły miał i ma pogonimy partie w następnych wyborach

bezpartyjny samorzadowiec, 2017-05-23 17:51:35 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU