Andrzej Duda zapowiada zmiany prawa dot. samorządu terytorialnego

Utworzenie zespołu ds. samorządu i dużych miast przy kancelarii prezydenta RP, przygotowanie ustawy metropolitarnej, zaproponowanie zmian w ustawie o zamówieniach publicznych i w finansowaniu samorządów - zapowiedział kandydat PiS na prezydenta Andrzej Duda.
Andrzej Duda zapowiada zmiany prawa dot. samorządu terytorialnego
Andrzej Duda zapowiada m.in. utworzenie przy kancelarii prezydenta zespołu ds. samorządu i dużych miast (fot. Facebook)

Duda w czwartek (9 kwietnia) we Wrocławiu uczestniczył w konferencji programowej pt. "Prezydent RP patronem rozwoju dużych miast". Przedstawił na niej swoją diagnozę obecnej sytuacji samorządu terytorialnego oraz zadeklarował, w jaki sposób będzie inspirował rozwój samorządności, jeśli zostanie prezydentem kraju.

"Prezydent powinien wyznaczać perspektywy rozwojowe, być ich inspiratorem i opiekunem polskiego samorządu" - mówił kandydat PiS.

Zapowiedział m.in. utworzenie przy kancelarii prezydenta zespołu ds. samorządu i dużych miast, złożonego z doświadczonych samorządowców, którzy będą doradzali i konsultowali rozwiązania prawne korzystne dla rozwoju.

Czytaj też: Andrzej Duda: Dekarbonizacja jest niszcząca dla Polski i Śląska

"Byłem już w 200 powiatach i ciągle słyszałem, że obecnie wiele samorządów nie będzie w stanie skorzystać z projektów unijnych, ponieważ nie mają na wkłady własne. To nie wynika tylko z przeinwestowania, ale również z tego, że coraz więcej zadań jest przekazywane samorządom bez odpowiednich funduszy. Zwłaszcza w ostatnich ośmiu latach rządzący odpowiedzialność spychają na samorządy" - mówił Duda.

Dodał, że on - jako przyszły prezydent kraju - będzie czuwać nad przestrzeganiem konstytucji, a w jego ocenie art. 167 ustawy zasadniczej nie pozwala na takie praktyki wobec samorządu.

Duda ocenił, że w wielu uregulowaniach prawnych dotyczących samorządu terytorialnego potrzebne są zmiany. Zapowiedział przygotowanie - gdy zostanie prezydentem - "długo oczekiwanej ustawy metropolitarnej".

"Trzeba zmienić ustawę o zamówieniach publicznych, w moim przekonaniu w taki sposób, by samorządom umożliwić dawanie pewnych dodatkowych preferencji lokalnym przedsiębiorcom przy inwestycjach lokalnych. Chodzi o to, by dzięki lokalnym inwestycjom budowała się też lokalna przedsiębiorczość" - powiedział kandydat PiS.

W jego ocenie samorządy nie powinny również płacić podatku VAT.

W czwartek Duda odwiedził na Dolnym Śląsku również Lubin, Legnicę, Oławę. Ma też pojechać do Milicza, Trzebnicy i Oleśnicy, gdzie przy bazylice odsłoni pomnik poświęcony ofiarom katastrofy smoleńskiej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (5)ZOBACZ WSZYSTKIE

Panie Andrzeju, brakuje słów, chcieć to nie znaczy móc! Dla przypomnienia władze ustawodawcza sprawuje Rząd i parlament, który uchwala odpowiednie ustawy zgodne z wiolą społeczeństwa i większości parlamentarnej, poprzez powyższe kształtują rozwojem naszego państwa.

Marek.S, 2015-04-13 15:41:03 odpowiedz

Warszawo, precz z Mazowsza!

sepo, 2015-04-12 22:37:25 odpowiedz

Następny, który nie wie o czym mówi.

brak nadzieji na lepsze , 2015-04-10 11:38:20 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU