Andrzej Duda zapowiada zmiany prawa dot. samorządu terytorialnego

Utworzenie zespołu ds. samorządu i dużych miast przy kancelarii prezydenta RP, przygotowanie ustawy metropolitarnej, zaproponowanie zmian w ustawie o zamówieniach publicznych i w finansowaniu samorządów - zapowiedział kandydat PiS na prezydenta Andrzej Duda.
Andrzej Duda zapowiada zmiany prawa dot. samorządu terytorialnego
Andrzej Duda zapowiada m.in. utworzenie przy kancelarii prezydenta zespołu ds. samorządu i dużych miast (fot. Facebook)

Duda w czwartek (9 kwietnia) we Wrocławiu uczestniczył w konferencji programowej pt. "Prezydent RP patronem rozwoju dużych miast". Przedstawił na niej swoją diagnozę obecnej sytuacji samorządu terytorialnego oraz zadeklarował, w jaki sposób będzie inspirował rozwój samorządności, jeśli zostanie prezydentem kraju.

"Prezydent powinien wyznaczać perspektywy rozwojowe, być ich inspiratorem i opiekunem polskiego samorządu" - mówił kandydat PiS.

Zapowiedział m.in. utworzenie przy kancelarii prezydenta zespołu ds. samorządu i dużych miast, złożonego z doświadczonych samorządowców, którzy będą doradzali i konsultowali rozwiązania prawne korzystne dla rozwoju.

Czytaj też: Andrzej Duda: Dekarbonizacja jest niszcząca dla Polski i Śląska

"Byłem już w 200 powiatach i ciągle słyszałem, że obecnie wiele samorządów nie będzie w stanie skorzystać z projektów unijnych, ponieważ nie mają na wkłady własne. To nie wynika tylko z przeinwestowania, ale również z tego, że coraz więcej zadań jest przekazywane samorządom bez odpowiednich funduszy. Zwłaszcza w ostatnich ośmiu latach rządzący odpowiedzialność spychają na samorządy" - mówił Duda.

Dodał, że on - jako przyszły prezydent kraju - będzie czuwać nad przestrzeganiem konstytucji, a w jego ocenie art. 167 ustawy zasadniczej nie pozwala na takie praktyki wobec samorządu.

Duda ocenił, że w wielu uregulowaniach prawnych dotyczących samorządu terytorialnego potrzebne są zmiany. Zapowiedział przygotowanie - gdy zostanie prezydentem - "długo oczekiwanej ustawy metropolitarnej".

"Trzeba zmienić ustawę o zamówieniach publicznych, w moim przekonaniu w taki sposób, by samorządom umożliwić dawanie pewnych dodatkowych preferencji lokalnym przedsiębiorcom przy inwestycjach lokalnych. Chodzi o to, by dzięki lokalnym inwestycjom budowała się też lokalna przedsiębiorczość" - powiedział kandydat PiS.

W jego ocenie samorządy nie powinny również płacić podatku VAT.

W czwartek Duda odwiedził na Dolnym Śląsku również Lubin, Legnicę, Oławę. Ma też pojechać do Milicza, Trzebnicy i Oleśnicy, gdzie przy bazylice odsłoni pomnik poświęcony ofiarom katastrofy smoleńskiej.

 


KOMENTARZE (5)ZOBACZ WSZYSTKIE

Panie Andrzeju, brakuje słów, chcieć to nie znaczy móc! Dla przypomnienia władze ustawodawcza sprawuje Rząd i parlament, który uchwala odpowiednie ustawy zgodne z wiolą społeczeństwa i większości parlamentarnej, poprzez powyższe kształtują rozwojem naszego państwa.

Marek.S, 2015-04-13 15:41:03 odpowiedz

Warszawo, precz z Mazowsza!

sepo, 2015-04-12 22:37:25 odpowiedz

Następny, który nie wie o czym mówi.

brak nadzieji na lepsze , 2015-04-10 11:38:20 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE