PARTNER PORTALU
  • BGK

Andrzej Halicki o związkach metropolitalnych oraz mniejszościach

  • JL    4 listopada 2015 - 09:23
Andrzej Halicki o związkach metropolitalnych oraz mniejszościach

Minister poruszył także kwestię przyszłości Poczty Polskiej. Podkreślił, jak ważny jest dialog konkurencyjny i wykorzystanie wszystkich szans, jakie stoją przez narodowym operatorem pocztowym. Fot. Mat. prasowe

Dziękując prezydentowi za podpisanie ustawy o związkach metropolitalnych, szef MAC przypomniał, że swoim zasięgiem obejmie ona ponad połowę obywateli Polski.
– Ustawa, która zacznie obowiązywać 1 stycznia 2016 roku, określa zasady i tryb tworzenia związku metropolitalnego i jego organizacji, tj. formę współpracy gmin i powiatów, a także jego zadania i finansowanie – mówi minister, podkreślając, że związek metropolitalny będzie tworzony przez Radę Ministrów w drodze rozporządzenia.

Czytaj też: Ustawa metropolitalna z podpisem prezydenta

Minister Halicki odniósł się także do zawetowania przez prezydenta ustawy zmianie ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym.

Czytaj też: Ustawa metropolitalna: śląskie miasta są przeciw

Szef MAC podkreślił, że nowe wydatki przewidziane w tej regulacji związane byłyby z wprowadzeniem możliwości używania języków mniejszości narodowych i etnicznych oraz języka kaszubskiego jako pomocniczych na szczeblu powiatów. Z możliwości takiej mogłyby skorzystać wyłącznie 4 powiaty (hajnowski – język białoruski, sejneński – język litewski oraz kartuski i pucki – język kaszubski).

W związku z wprowadzeniem języka pomocniczego władze powiatów mogłyby, lecz nie musiały, przyznać dodatek z tytułu znajomości języka pomocniczego zatrudnionym pracownikom. Ewentualne wydatki jednostek samorządu terytorialnego nie miałyby charakteru obligatoryjnego i zależałyby wyłącznie od woli władz samorządowych. Koszty te nie są wielkie – można je szacować na około 10.000 zł rocznie – podkreśla szef MAC.

Minister poruszył także kwestię przyszłości Poczty Polskiej. Podkreślił, jak ważny jest dialog konkurencyjny i wykorzystanie wszystkich szans, jakie stoją przez narodowym operatorem pocztowym.

– Dziś nikt nie mówi o zwolnieniach, ale rozwoju. Wprowadzane są nowe usługi, w tym te, z których można skorzystać online. Dzięki współpracy z Ministerstwem Administracji i cyfryzacji w placówkach Poczty Polskiej powstają Centra Aktywności Cyfrowej i Punkty Potwierdzania Profilu Zaufanego – mówi minister Halicki.

Centra Aktywności Cyfrowej (CAC) będą służyły aktywizacji społeczności lokalnych oraz upowszechnianiu wykorzystania internetu i nowych technologii. Mieszkańcy będą mieli dostęp do usług takich jak: e-administracja, e-bankowość, e-deklaracje, e-handel, e-konsultacje społeczne, e-zdrowie oraz udostępnianie cyfrowych zasobów kultury. W każdym Centrum będzie również strefa gier interaktywnych, utworzona z myślą o dzieciach odwiedzających placówki Poczty Polskiej.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (1)

  • bezbe, 2015-11-04 20:59:18

    paranoi kaszubskiej ciąg dalszy-oto tekst w" języku" kaszubskim-KNEPI ŁEKRADLI MNIE KŁEŁO ŁED KŁEŁA. W języku polskim znaczy" to chłopaki ukradli mnie koło od roweru".Megalomania kaszubska przestaję już być śmieszna-dalej będzie tak-własny język,własny rząd ,własna armia a może ...i własny król np.Donald I TUSK ? Jak można mówić w jednym zdaniu o językach mniejszościowych porównując GWARĘ KASZUBSKĄ z odrębnymi historycznie językami litwinów,żmudzinów,białorusinów ? Rozumując w ten sposób należy gwarę kociewską,góralską,wielkopolską,śląską uznać za odrębne języki i wprowadzić je jako urzędowe a te regiony wyodrębnić a państwa i ustanowić je -księstwami ? regionami autonomicznymi ? krajami związkowymi ?  rozwiń