PARTNER PORTALU
  • BGK

Andrzej Nowakowski: Płock bez Warszawy by sobie poradził, ale region nie

  • Agnieszka Widera    21 kwietnia 2016 - 14:02
Andrzej Nowakowski: Płock bez Warszawy by sobie poradził, ale region nie

Płock, nie ma co ukrywać, dużo zawdzięcza temu, że tutaj właśnie swoją siedzibę ma PKN Orlen – mówi A. Nowakowski (fot.facbook)

– Podział województwa zabierze nam pieniądze, spowoduje, że Warszawa będzie sobie budować „szklane domy”, a w Płocku, w szpitalu wojewódzkim na Winiarach, będzie brakowało pieniędzy na kupno farby olejnej do pomalowania ściany. Warszawa powinna oddziaływać na cały region – mówi Andrzej Nowakowski, prezydent Płocka.
13 kwietnia odwołano ze stanowiska prezesa Lotosu Pawła Olechnowicza. Według medialnych doniesień jedną z przesłanek odwołania miała być jego niechęć do ewentualnej fuzji Lotosu z Orlenem i PGNiG. Czy w związku z tym, apel radnych Płocka do Beaty Szydło o pozostawienie siedziby spółki Orlenu w Płocku, w pana ocenie jest jeszcze bardziej aktualny?

Andrzej Nowakowski, prezydent Płocka: Na apel radnych miasto otrzymało odpowiedź ze strony rządowej, że na dziś nie są planowane posunięcia, które skutkować miałyby przeniesieniem siedziby Orlenu do innego miasta. Władze spółki nam nie odpowiedziały.

Wydawało się, że sytuacja jest stabilna i pod kontrolą, ale odwołanie prezesa Olechnowicza wzbudza niepokój. Jeśli rzeczywiście powodem odwołania była niechęć do łączenia spółek, no to jednak ktoś tę fuzję widocznie rozważa. Zaraz pojawi się na nowo pytanie, gdzie będzie siedziba nowego zakładu po połączeniu – czy to będzie Warszawa, czy Płock, czy Gdańsk? Ze wszystkich sił będę walczył, żeby Orlen został w Płocku, takie były też zapewnienia wszystkich polityków, także obozu rządzącego. Ale domyślam się, że Gdańsk też nie chciałby pozbywać się potężnego zakładu pracy, który zatrudnia ludzi i płaci podatek CIT.

CIT ma dla was aż tak duże znaczenie?

– Nie chodzi tylko o sam CIT. Z podatku dochodowego od osób prawnych gminy otrzymują tylko ok. 6,7 proc. W przypadku Płocka w ubiegłym roku ogólnie przychody z tytułu CIT wyniosły ponad 20 milionów złotych. W skali całego budżetu miasta wynoszącego 800 mln zł nie jest to specjalnie dużo, ale w obecnej sytuacji samorządów, kiedy trzeba szukać środków na dofinansowanie inwestycji, każda złotówka – w tym przypadku każdy milion – jest na wagę złota.

Płock, nie ma co ukrywać, dużo zawdzięcza temu, że tutaj właśnie swoją siedzibę ma PKN Orlen. To bardzo dobry pracodawca, który zatrudnia wiele osób. To też miejsca pracy w firmach powiązanych, współpracujących, kooperujących z Orlenem. Firmy te dość dobrze płacą pracownikom, zatem wpływy z PIT też są duże.

Powiem tak: na pewno od sytuacji lokalnego biznesu zależy w dużej mierze sytuacja finansowa samorządu lokalnego. Oprócz Orlenu w Płocku działają takie firmy jak np. CNH Industrial Polska (która jest częścią Grupy Fiat), Dr. Oetker, Levi Strauss, Basell Orlen Polyolefins, stocznia rzeczna Centromostu, ale też rodzime firmy, które wyrosły na potentatów w swoich branżach, jak np. Budmat.

Wspomniał pan o tym, jak ważne są pieniądze na dofinansowanie inwestycji. Samorządy optują za poluzowaniem reguły finansowej, bo są gminy, które by znaleźć środki na wkład własny, sięgają po kredyty czy nawet pożyczki w parabankach. Z drugiej strony przykład Płocka pokazuje, że można te środki „wysupłać” z własnego budżetu. Pana zdaniem więc „poluzowanie” tzw. reguły wydatkowej jest potrzebne?

– Racjonalnie gospodarujemy środkami, które mamy, ale też jak wspomniałem, Płock jest w dość dobrej sytuacji. Wiemy, że innym jest dużo trudniej takie środki pozyskać.

W mojej ocenie więc każde poluzowanie sytemu, limitów zadłużenia będzie korzystne, bo za wszelką cenę trzeba wykorzystać szansę na rozwój, jaką dziś dają fundusze unijne. Nie wyobrażam sobie sytuacji, w której zrezygnowalibyśmy z prorozwojowych projektów, bo nie mamy pieniędzy na wkład własny. Byłby to wielki grzech zaniechania każdego samorządu. Projekty unijne mają w Płocku najwyższy priorytet i na wkład własny po prostu muszą być środki.KOMENTARZE (1)

  • w.potega@neostrada.pl, 2016-04-22 11:40:08

    Wartościowa wypowiedź. Może otrzeźwi ,,reformatorów"?