PARTNER PORTALU
  • BGK

Apel do samorządowców: Pomóżcie liczyć starty wojenne

  • aw/TVPinfo    29 grudnia 2017 - 07:14
Apel do samorządowców: Pomóżcie liczyć starty wojenne
(Odbitka z lat 60-tych z negatywu należącego do Polskich Archiwów/ fot.:commons.wikimedia.org)

– Zwracamy się do wszystkich burmistrzów, prezydentów, wójtów – do samorządowców w całej Polsce, aby liczyli straty wojenne – mówił mec. Stefan Hambura w imieniu zespołu do spraw strat i szkód wojennych powołanego w Wieluniu.
Prawnik w programie „O co chodzi” TVP Info przekonywał, że kiedy polski Trybunał Konstytucyjny „dokona odpowiedniej wykładni i polscy obywatele będą mogli pozywać Republikę Federalną Niemiec przed polskimi sądami, to do sądów polskich wpłynie kilka milionów takich pozwów”. – Będzie ciśnienie społeczne na stronę niemiecką o odszkodowania – ocenił.

Gość TVP Info poinformował, że kilka tygodni temu powstał w Wieluniu zespół do spraw strat i szkód wojennych Wielunia 1939-1945. Zespół – przekonywał prawnik – obejmuje swoimi działaniami całą Polskę.

- Zwracamy się do wszystkich burmistrzów, prezydentów, wójtów w całej Polsce, aby tak samo liczyli straty, jak to było w Warszawie w 2005 r. Śp. prezydent Lech Kaczyński doprowadził wówczas do tego, że te straty Warszawy zostały wyliczone. Chcemy, żeby w całej Polsce wszystkie samorządy to robiły – powiedział.

Stefan Hambura zachęcał do kierowania pytań do wieluńskiego zespołu, który uruchomił portal stratywojenne.pl. – Współpracujemy ze wszystkimi samorządami, z osobami prywatnymi – zapewniał.

Mecenas przekonywał również, że taka sytuacja nie byłaby precedensem. – We Włoszech tak się dzieje – tam jest pozywana Republika Federalna Niemiec. Włoski TK dokonał odpowiedniej wykładni – podkreślił.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (2)

  • henryk, 2017-12-29 08:46:39

    1) czy jest jakaś metoda w tym szaleństwie??? Nasi dziadowie/ojcowie, którzy bezpośrednio doświadczyli wojny i odbudowywali kraj ze zniszczeń nie wystąpili z tymi roszczeniami - robią prawnicy. 2) Czy Rosję też pozwiecie, a jeżeli nie to dlaczego? 3) Czy Watykan przeprosi W KOŃCU za zerwanie ...konkordatu zawartego z II RP ?  rozwiń
  • Przemysław Szreder, 2017-12-29 08:06:08

    "Zwracamy się do wszystkich burmistrzów, prezydentów, wójtów w całej Polsce, aby tak samo liczyli straty, jak to było w Warszawie w 2005 r." - polecam Panu Mecenasowi by poczytał jakikolwiek podręcznik do historii (może być z podstawówki taki z mapkami). Na terenie Pomorza Zachodniego, Ślą...ska i obecnych Warmii i Mazur główne szkody wyczyniła Armia Radziecka. Na domiar złego rząd polski (co prawda komunistyczny) doprowadził do przymusowych wysiedleń Ślązaków, Mazurów, Warmiaków, Kaszubów - czy w tym przypadku rząd polski wypłaci samorządom odszkodowania za straty majątkowe i ludnościowe? Specjalnie zadaję to pytanie by zmusić "Genialnego" Pana Mecenasa do MYŚLENIA (to nie boli).  rozwiń