PARTNER PORTALU
  • BGK

Apel o 1 procent na Mazowszu

  • GK    11 kwietnia 2011 - 14:29
Apel o 1 procent na Mazowszu

Wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski i wicemarszałek Krzysztof Grzegorz Strzałkowski apelują: przekażmy 1 proc. na mazowieckie organizacje pozarządowe.
Aż 1113 organizacji pozarządowych na Mazowszu czeka w tym roku na przekazanie im 1 proc. W zeszłym roku co drugi mieszkaniec regionu skorzystał z tej możliwości.

Łącznie trafiło do organizacji pozarządowych 85 mln zł. Gdyby jednak z tej szansy skorzystali wszyscy Mazowszanie – do hospicjów, schronisk dla zwierząt, świetlic dla dzieci mogłoby trafić blisko 30 mln zł więcej.

– Do rejestru są wpisane organizacje, które działają transparentnie i przedstawiły swoje sprawozdania finansowe oraz merytoryczne – przypomina wojewoda Jacek Kozłowski.

– Chciałbym zaapelować szczególnie do tych osób, które uważają, że jeden procent ich podatku to mała kwota, która niczego nie zmieni, na nic się nie przełoży. Nic bardziej błędnego. Gdybyśmy wszyscy w zeszłym roku przekazali 1 proc. – do mazowieckich organizacji trafiłoby 30 mln zł więcej. To są bardzo konkretne pieniądze. Pomyślmy, ile dobrych, potrzebnych i ważnych rzeczy można by dzięki tym środkom zrobić – podkreśla wicemarszałek Krzysztof Grzegorz Strzałkowski.

Od 2004 r. organizacje pozarządowe, posiadające status organizacji pożytku publicznego, zyskały dodatkową możliwość pozyskania środków na swoją działalność. Każda osoba rozliczająca podatek dochodowy od osób fizycznych może przekazać 1 proc. podatku na rzecz wybranej przez siebie organizacji.

Przekazanie 1 proc. nic nie kosztuje, nie jest także czasochłonne. Wystarczy w zeznaniu rocznym PIT wskazać fundację czy stowarzyszenie, które chcemy wesprzeć. Pieniądze przekazują naczelnicy Urzędów Skarbowych.

Tegoroczną kampanię organizowaną wspólnie przez wojewodę mazowieckiego i marszałka województwa mazowieckiego „Sam zdecyduj! Przekaż 1 proc. na mazowieckie organizacje pozarządowe” reklamują plakaty wywieszone m.in. w pociągach Kolei Mazowieckich, w delegaturach urzędu marszałkowskiego, urzędu wojewódzkiego i w podległych im jednostkach.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.