PARTNER PORTALU
  • BGK

Apel o prace nad projektem ws. działek

  • PAP    10 lipca 2013 - 16:33
Apel o prace nad projektem ws. działek

Bartosz Kownacki (PiS), szef sejmowej podkomisji, która pracuje nad projektami ustaw dot. ogródków działkowych, apeluje do premiera Donalda Tuska o zdyscyplinowanie i zobowiązanie do merytorycznej pracy posłów PO; posłom zarzuca dezorganizowanie prac podkomisji.
ZAKTUALIZOWANA: We wtorek posłowie Platformy zaapelowali do Kownackiego o wznowienie prac nad projektami ws. ogrodów działkowych tak, by nowe przepisy zostały uchwalone przed końcem roku. Krystyna Sibińska (PO) podkreślała, że według przyjętego harmonogramu prac podkomisja miała się zebrać w poniedziałek i wtorek.

Tymczasem - mówiła - oba posiedzenia Kownacki odwołał "z niewiadomych przyczyn". Na środowej konferencji prasowej w Sejmie Kownacki zwrócił uwagę, że PO zgłosiła wniosek o odwołanie go z funkcji przewodniczącego podkomisji, co uznał za dezorganizowanie pracy podkomisji.

"W związku z tym uznałem, że należy przełożyć posiedzenie komisji na tydzień +niesejmowy+, byśmy wszyscy mogli ochłonąć, zastanowić się nad przyszłością tej ustawy i spokojnie przejść do pracy merytorycznej" - tłumaczył Kownacki.

Zarzucił również posłom PO, że na dwóch posiedzeniach podkomisji "usilnie dezorganizowali pracę i nie pozwolili przejść do prac merytorycznych". "Jedyne co udało się zrobić, to wybrać projekt wiodący" - wskazał.

Ponadto wytknął posłom z Platformy, że byli przeciwni powołaniu komisji nadzwyczajnej ds. zmian w przepisach o ogródkach działkowych. Zdaniem Kownackiego, gdyby taka komisja powstała, mogłaby już zakończyć swoje prace. W zamian powołana została jednak podkomisja.

Kownacki dodał, że wystosował list do premiera Tuska "z prośbą o spotkanie z prezydium podkomisji i (o to), by premier zdyscyplinował swoich posłów i zobowiązał ich do merytorycznej pracy nad ustawą, która jest ważna dla kilku milionów obywateli".

------ WCZEŚNIEJSZE WIADOMOŚCI ------

- Posłowie PO zaapelowali we wtorek do szefa podkomisji Bartosza Kownackiego (PiS) o wznowienie prac nad projektami zmian w ustawie o ogrodach działkowych, tak aby nowe przepisy zostały uchwalone przed końcem roku.

Krystyna Sibińska (PO) poinformował na wtorkowej konferencji prasowej w Sejmie, że podkomisja, która pracuje nad czterema projektami dot. ogrodów działkowych zebrała się dwukrotnie; jako wiodący w swoich pracach wybrała projekt obywatelski.

Jak podkreśliła posłanka, według przyjętego harmonogramu prac podkomisja miała się zebrać w poniedziałek i wtorek. Tymczasem, mówiła, oba posiedzenia zostały przez Kownackiego odwołane "z niewiadomych przyczyn".

"To dla nas niezrozumiałe, tym bardziej że zegar tyka. Dziwimy się, dlaczego przewodniczący Kownacki blokuje prace nad projektami. Dlatego apeluję do pana posła Kownackiego, aby prace komisji zostały jak najszybciej wznowione, aby przed końcem roku projekt dot. ogrodów został przyjęty" - dodała Sibińska.

Paweł Olszewski (PO) podkreślił, że uchwalenie ustawy jest niezwykle istotne. Jak przypomniał, na parlament został nałożony przez Trybunał Konstytucyjny obowiązek uregulowania tej kwestii.

Zaznaczył też, że to ważny projekt dla środowiska działkowców. "Stąd nasz apel. Aby środowisko działkowców miało poczucie bezpieczeństwa" - mówił. Zauważył też, że TK bardzo precyzyjnie określił termin uchwalenia ustawy.

Sibińska przypomniała, że podkomisja miała w lipcu przyjąć sprawozdanie, a po wakacjach projektem miały zająć się komisje infrastruktury oraz samorządu terytorialnego. "Obecnie termin ten jest zagrożony. Nie rozumiem, dlaczego tak się dzieje, tym bardziej że termin był ustalony przez wszystkich członków komisji" - zauważyła posłanka.

Komisja nadzwyczajna zajmuję się czterema projektami ustaw: autorstwa PO, Solidarnej Polski, SLD oraz działkowców, reprezentowanych przez PZD (projekt obywatelski).

Zmiany w prawie są niezbędne ze względu na wyrok Trybunału Konstytucyjnego, który uznał za niezgodne z konstytucją 24 przepisy ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych. TK zakwestionował m.in. rozwiązania określające przywileje PZD, w tym monopol Związku na przydział działek czy obowiązkową przynależność do niego. Niekonstytucyjne przepisy przestaną obowiązywać pod koniec stycznia 2014 r.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.