Apel radnych o większą subwencję oświatową

Z apelem o zwiększenie subwencji oświatowej zwrócili się do Ministra Edukacji Narodowej rudzcy radni.
Apel radnych o większą subwencję oświatową

Co roku Ruda Śląska dokłada ok. 25 proc. środków własnych na realizację zadań oświatowych, na które powinno otrzymywać środki z budżetu państwa. W 2012 r. była to kwota blisko 36 mln zł! Tak dalej być nie może - uważają radni.

(...) Zwracamy się z apelem o zwiększenie kwoty jednostkowej subwencji na ucznia oraz zmianę sposobu jej naliczania, tak by mogła ona przynajmniej zapewnić pokrycie wynagrodzeń i pochodnych w oświacie. Zwiększenie subwencji umożliwi samorządom zapewnienie lepszego rozwoju edukacji, jako jednego z najważniejszych aspektów życia publicznego (...) - czytamy w apelu przyjętym jednogłośnie przez wszystkich radnych Rudy Śląskiej.

Jak informuje magistrat, w ubiegłym roku miasto na oświatę wydało ponad 187 mln zł. Zadania, które powinny zostać pokryte z subwencji oświatowej, stanowiły kwotę ponad 145 mln zł, natomiast miasto otrzymało na ten cel jedynie 109 mln zł. Tym samym władze Rudy Śląskiej z własnego budżetu do samej tylko subwencji musiały dopłacić blisko 36 mln zł. Łączne zaś nakłady samorządu na oświatę wyniosły w zeszłym roku ponad 78 mln zł.

Praktycznie z każdym rokiem rudzki samorząd musi dopłacać coraz więcej do zadań oświatowych, które powinny być finansowane przez budżet państwa. W 2011 r. Ruda Śląska otrzymała 104 mln zł subwencji oświatowej, to o 33 mln zł mniej. - (...) niepokoi fakt, że subwencja nie wystarcza nawet na pokrycie kosztów związanych z wypłatą wynagrodzeń wraz z pochodnymi (...) - podkreślają w swoim apelu radni. Dla przykładu wydatki te w 2011 r. wyniosły 138 mln zł, a w roku ubiegłym ponad 148 mln zł.

Oprócz Ministra Edukacji Narodowej adresatem odezwy rudzkich radnych są Marszałkowie Sejmu i Senatu, Prezes Rady Ministrów, posłowie i senatorzy okręgu wyborczego, do którego należy Ruda Śląska oraz rady miast sąsiednich. Apel radnych z Rudy Śląskiej jest jednocześnie poparciem podobnego wniosku złożonego w ubiegłym roku przez radnych Mysłowic.

W tym roku szkolnym do miejskich placówek oświatowych w Rudzie Śl. uczęszcza ponad 15 tys. uczniów i słuchaczy oraz ponad 4100 przedszkolaków. W rudzkiej oświacie zatrudnionych jest ponad 2100 nauczycieli. W tym roku na wydatki związane z oświatą w miejskim budżecie zarezerwowano kwotę 213 mln zł. Subwencja oświatowa wyniesie jedynie 109 mln zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

Wystarczy uchwalić minimalne wg ustawy pobory wójta, sekretarza, zastępców, skarbnika, kierownika a utrzyma się z tej różnicy przedszkole PRZY SZKOLE z wyżywieniem wspólnym ze stołówką szkolną.

POkłosie, 2013-05-27 08:57:56 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU