PARTNER PORTALU
  • BGK

Apel radnych o większą subwencję oświatową

  • AW    24 maja 2013 - 17:53
Apel radnych o większą subwencję oświatową

Z apelem o zwiększenie subwencji oświatowej zwrócili się do Ministra Edukacji Narodowej rudzcy radni.
Co roku Ruda Śląska dokłada ok. 25 proc. środków własnych na realizację zadań oświatowych, na które powinno otrzymywać środki z budżetu państwa. W 2012 r. była to kwota blisko 36 mln zł! Tak dalej być nie może - uważają radni.

(...) Zwracamy się z apelem o zwiększenie kwoty jednostkowej subwencji na ucznia oraz zmianę sposobu jej naliczania, tak by mogła ona przynajmniej zapewnić pokrycie wynagrodzeń i pochodnych w oświacie. Zwiększenie subwencji umożliwi samorządom zapewnienie lepszego rozwoju edukacji, jako jednego z najważniejszych aspektów życia publicznego (...) - czytamy w apelu przyjętym jednogłośnie przez wszystkich radnych Rudy Śląskiej.

Jak informuje magistrat, w ubiegłym roku miasto na oświatę wydało ponad 187 mln zł. Zadania, które powinny zostać pokryte z subwencji oświatowej, stanowiły kwotę ponad 145 mln zł, natomiast miasto otrzymało na ten cel jedynie 109 mln zł. Tym samym władze Rudy Śląskiej z własnego budżetu do samej tylko subwencji musiały dopłacić blisko 36 mln zł. Łączne zaś nakłady samorządu na oświatę wyniosły w zeszłym roku ponad 78 mln zł.

Praktycznie z każdym rokiem rudzki samorząd musi dopłacać coraz więcej do zadań oświatowych, które powinny być finansowane przez budżet państwa. W 2011 r. Ruda Śląska otrzymała 104 mln zł subwencji oświatowej, to o 33 mln zł mniej. - (...) niepokoi fakt, że subwencja nie wystarcza nawet na pokrycie kosztów związanych z wypłatą wynagrodzeń wraz z pochodnymi (...) - podkreślają w swoim apelu radni. Dla przykładu wydatki te w 2011 r. wyniosły 138 mln zł, a w roku ubiegłym ponad 148 mln zł.

Oprócz Ministra Edukacji Narodowej adresatem odezwy rudzkich radnych są Marszałkowie Sejmu i Senatu, Prezes Rady Ministrów, posłowie i senatorzy okręgu wyborczego, do którego należy Ruda Śląska oraz rady miast sąsiednich. Apel radnych z Rudy Śląskiej jest jednocześnie poparciem podobnego wniosku złożonego w ubiegłym roku przez radnych Mysłowic.

W tym roku szkolnym do miejskich placówek oświatowych w Rudzie Śl. uczęszcza ponad 15 tys. uczniów i słuchaczy oraz ponad 4100 przedszkolaków. W rudzkiej oświacie zatrudnionych jest ponad 2100 nauczycieli. W tym roku na wydatki związane z oświatą w miejskim budżecie zarezerwowano kwotę 213 mln zł. Subwencja oświatowa wyniesie jedynie 109 mln zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • POkłosie, 2013-05-27 08:57:56

    Wystarczy uchwalić minimalne wg ustawy pobory wójta, sekretarza, zastępców, skarbnika, kierownika a utrzyma się z tej różnicy przedszkole PRZY SZKOLE z wyżywieniem wspólnym ze stołówką szkolną.