PARTNER PORTALU
  • BGK

Apelują do nowej premier, by nadzorowała prace nad zmianami w janosikowym

  • PAP    23 września 2014 - 16:54

Samorządowcy z Mazowsza oraz przedstawiciele Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej "Stop Janosikowe" apelują, by premier Ewa Kopacz objęła nadzór nad pracami parlamentarnymi dotyczącymi zmian w tzw. janosikowym. Wystosowali do niej list w tej sprawie.
W Sejmie trwają obecnie prace nad dwoma projektami zmian w tzw. janosikowym - rządowym i poselskim. Zdaniem samorządowców, rządowa propozycja zmian autorstwa resortu finansów nie wykonuje wyroku TK i jest niezgodna z konstytucją.

W marcu Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepisy o ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego, dot. województw są niezgodne z konstytucją, gdyż nie gwarantują województwu zachowania istotnej części dochodów na realizację własnych zadań. Zgodnie z wyrokiem przestaną one jednak obowiązywać dopiero po 18 miesiącach od ogłoszenia orzeczenia.

"Ten list nie ma charakteru politycznego, on ma charakter głęboko merytoryczny. Zawiera zastrzeżenia prawne dotyczące propozycji rządowej, ale też obrazuje, jak z tej sytuacji wyjść" - mówił marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik podczas konferencji prasowej.

List do nowej premier podpisali, poza Struzikiem, także starosta legionowski Jan Grabiec oraz pełnomocnik inicjatywy "Stop Janosikowe" Rafał Szczepański.

Jak ocenił Struzik, rządowy projekt zmian w tzw. janosikowym jest próbą obejścia wyroku TK. "Jestem zdumiony, że nasi eksperci potrafili znaleźć po pierwszym przejrzeniu tego projektu poważne błędy. Mamy nadzieję, że pani premier, która pochodzi z Mazowsza i doskonale zna sytuację, bo kilkakrotnie ją o niej informowaliśmy (...) dopilnuje, żeby ta sytuacja się nie powtórzyła" - mówił Struzik. Dodał, że powinna zostać wydana opinia, który z projektów (poselski czy rządowy) jest konstytucyjny.

"Nasi eksperci uważają, że rządowa propozycja jest niekonstytucyjna, gdyż jest +protezą+. Urzędnicy MF próbują zamieść pod dywan, załatwić sprawę świadomie pisząc, że jest on na dwa lata, a potem się zobaczy" - stwierdził marszałek Mazowsza.

Czytaj też: MF: Projekt zmian w janosikowym jest neutralny dla samorządów 

Słów krytyki pod adresem projektu zmian w ustawie, który powstał w MF, nie szczędził też Szczepański.

"Można się pomylić i stworzyć prawo niekonstytucyjne, ale jeśli TK daje najpierw żółtą, a potem czerwoną kartkę, a na poziomie średniego szczebla urzędnik ministerialny zamiast refleksji, posypania głowy popiołem i naprawienia prawa, wpycha parlamentowi rozwiązanie, o którym wielu konstytucjonalistów mówi, że jest niezgodne z konstytucją, to można to podsumować stwierdzeniem, że w przypadku janosikowego mamy do czynienia z arogancją legislacyjną" - wskazywał.

Przygotowany przez MF projekt zmian dotyczy tylko województw, a przepisy miałyby obowiązywać w latach 2015-2016 i w tym czasie rząd ma przygotować nowe rozwiązania obejmujące także gminy i powiaty. Propozycja zakłada podniesienie progu dochodów, od których województwa osiągające wyższe dochody będę musiały dokonywać wpłat - ze 110 proc. wzrośnie on do 125 proc. średnich dochodów podatkowych, wyliczonych dla wszystkich województw.

Obniżona do 35 proc. ma być kwota nadwyżki wpłacanej przez płatników na rzecz innych województw. Wpłaty będą mogły być niższe, jeżeli w trakcie roku budżetowego wpływy podatkowe województw spadną o więcej niż 10 proc. w porównaniu z poprzednim analogicznym okresem.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.