PARTNER PORTALU
  • BGK

Apelują o podpisanie ustawy dot. sądów

  • PAP    14 czerwca 2013 - 15:06
Apelują o podpisanie ustawy dot. sądów

Rzecznik PSL Krzysztof Kosiński powiedział w piątek, że szef klubu Jan Bury został zaproszony do Kancelarii Prezydenta na spotkanie ws. ustawy dot. sądów. Bury zaapelował też do samorządowców, by przekonywali Bronisława Komorowskiego do jej podpisania.
ZAKTUALIZOWANA: Według Kosińskiego do spotkania w Kancelarii Prezydenta ma dojść na początku przyszłego tygodnia. Podkreślił, że ludowcy chcą przekonać prezydenta do argumentów ponad 170 tysięcy obywateli, którzy podpisali się pod obywatelską ustawą.

"Warto dodać, że niezwykle rzadko zdarza się, aby inicjatywa ustawodawcza obywateli zakończyła się sukcesem w parlamencie, dlatego tym bardziej liczymy na pozytywną decyzję prezydenta" - zaznaczył.

W ocenie Kosińskiego dotychczasowa współpraca klubu PSL z prezydentem jest wzorowa. "Mamy podobne wizje dotyczące aktywności państwa w obrębie polityki społecznej, dlatego też wspieramy prezydencki pakiet rozwiązań na rzecz rodziny. Doceniamy też prezydenckie inicjatywy o charakterze historycznym i patriotycznym. Wobec tego mamy nadzieję, że i w sprawie sądów znajdziemy wspólne, zgodne i zadowalające rozwiązanie" - dodał.

Szef klubu parlamentarnego ludowców wysłał listy do samorządowców z wszystkich 79 powiatów, których dotyczy reforma Gowina. Bury zwrócił się w nim z apelem "o mobilizację i zabiegi o spotkania z głową państwa". "My jako PSL już w przyszłym tygodniu będziemy chcieli rozmawiać z prezydentem i jego otoczeniem, ale potrzebny jest również Wasz mocny głos w Pałacu Prezydenta" - czytamy w dokumencie.

------  WCZEŚNIEJSZE WIADOMOŚCI ------

Sejm nie zgodził się na postulowane przez Senat odrzucenie obywatelskiej ustawy przywracającej 79 sądów rejonowych zniesionych na mocy tzw reformy Gowina. Ustawa jest zatem ostatecznie przyjęta i trafi teraz do prezydenta Bronisława Komorowskiego.

Prezydent może ustawę podpisać, zawetować lub skierować do Trybunału Konstytucyjnego.

 Czytaj też: Minister jednym podpisem nie powinien decydować o znoszniu sądów

Większość bezwzględna wymagana do odrzucenia uchwały, w której Senat opowiedział się przeciwko obywatelskiej ustawie, wynosiła 213 głosów. Za odrzuceniem uchwały Senatu opowiedziało się 226 posłów. Za jej przyjęciem było 197. Od głosu wstrzymało się 2 posłów.

Stanowisko Senatu poparło 192 posłów PO; 2 wstrzymało się, a 12 nie głosowało. Za odrzuceniem senackiej uchwały opowiedziało się 28 posłów PSL, 1 nie głosował. 123 posłów PiS było przeciw uchwale, 14 nie głosowało.

Przeciwko stanowisku Senatu opowiedziało się również: 37 posłów RP; 24 posłów SLD i 11 posłów posłów SP. Dwóch posłów SP poparło senacką uchwałę. 3 posłów niezależnych było przeciw uchwale, a 3 innych za nią.

Reformę przeprowadzono rozporządzeniem poprzedniego ministra sprawiedliwości Jarosława Gowina. Na jej mocy od początku tego roku 79 najmniejszych sądów rejonowych o limicie etatów do dziewięciu sędziów stało się wydziałami zamiejscowymi większych jednostek.

Reforma wywołała liczne protesty środowiska sędziowskiego; krytykowała ją i opozycja, i koalicyjne PSL. Gowin mówił, że reorganizacja poprawi efektywność oraz strukturę organizacyjną tych sądów - wobec nierównomiernego ich obciążenia. Przeciwnicy zmian oceniali, że reorganizacja doprowadzi m.in. do utraty prestiżu wielu powiatów i nie polepszy sprawności wymiaru sprawiedliwości.

Zgłoszona jako projekt obywatelski ustawa o okręgach sądowych, którą w parlamencie pilotował klub PSL, została opracowana rok temu. Ma na celu przywrócenie stanu sprzed reformy Gowina i udaremnienie możliwości tworzenia i znoszenia sądów poprzez rozporządzenie szefa resortu.

 

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Horror-dziennikarz, 2013-06-14 12:48:28

    Chyba się dziennikarz ostatecznie zaplątał w tych potrójnych zaprzeczeniach. A więc Sejm chce usuniecia sądów ?