PARTNER PORTALU
  • BGK

Archidiecezja zrzekła się praw do fragmentu Parku Oliwskiego

  • PAP    13 lipca 2011 - 20:32
Archidiecezja zrzekła się praw do fragmentu Parku Oliwskiego

Archidiecezja gdańska zrzekła się praw do fragmentu Parku Oliwskiego, do którego rościła sobie pretensje od kilku lat.
W zamian gdański Kościół kupił z dużą bonifikatą działkę sąsiadującą z mieszczącą się na Oruni siedzibą metropolity gdańskiego.

Jak poinformowała Anna Dobrowolska z biura prasowego gdańskiego magistratu, umowa w tej sprawie została zawarta w środę.

Przewiduje ona sprzedaż parafii pw. św. Ignacego Loyoli 3,3 tysiąca m kw. ziemi sąsiadującej z obiektami należącymi do tej parafii, w których ma swoją siedzibę arcybiskup gdański Sławoj Leszek Głódź. Działka ma być wykorzystywana do celów sakralnych.

Rzeczoznawca oszacował wartość ziemi na nieco ponad 457 tysięcy złotych. W myśl umowy Kościół stał się właścicielem terenu za jeden procent wartości, czyli nieco ponad 4570 zł.

W rzeczywistości jednak Kościół nie wpłaci tych pieniędzy do kasy miasta. Jak wyjaśniła Dobrowolska, miasto jest winne Kościołowi bardzo podobną kwotę za odstąpienie samorządowi prawa do użytkowania drogi prowadzącej na cmentarz przy parafii pw. św. Ignacego Loyoli. Obie należności „zniosą się” więc nawzajem.

O formalne przekazanie Kościołowi części Parku Oliwskiego sąsiadującego z Katedrą Oliwską, oraz mieszczącym się przy nim seminarium duchownym, wystąpił do miasta w 2008 roku arcybiskup gdański Sławoj Leszek Głódź.

Metropolita powoływał się na decyzję wydaną w 1990 r. przez ówczesnego wojewodę gdańskiego Jerzego Jędykiewicza, w latach 90. lidera pomorskiego SLD.

Pomimo decyzji wojewody, w księgach wieczystych właścicielem wspomnianego fragmentu Parku, podobnie jak pozostałej jego części, było nadal miasto.

Do momentu zgłoszenia praw przez abp. Głódzia samorząd nie był nawet świadomy, że ktoś poza nim może rościć sobie prawa do części parku.

Miastu zależało na tym, by całość Parku Oliwskiego pozostała jego własnością i mogła służyć mieszkańcom. Od 2008 roku toczyły się rozmowy zakończone ostatecznie podpisaniem środowej umowy.

Historia najbardziej znanego parku w Gdańsku sięga drugiej połowy XVIII wieku. Urządzanie go w do dziś znanym kształcie zapoczątkował opat oliwski Jacek Rybiński. W XIX wieku park stał się własnością państwową.

Część przestrzeni urządzona jest w stylu angielskim, część w stylu francuskim. Atrakcją bardzo dobrze utrzymanego parku są liczne rośliny egzotyczne.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.