PARTNER PORTALU
  • BGK

Audyty krajobrazowe czasochłonne. Marszałkowie chcą nowelizacji

  • Piotr Toborek    17 kwietnia 2018 - 12:00
Audyty krajobrazowe czasochłonne. Marszałkowie chcą nowelizacji
Audyt krajobrazowy to skomplikowane i kosztowne zadanie (fot. pixabay)

Przepisy tzw. ustawy krajobrazowej obowiązują w Polsce od 2015 roku. Teraz jednak trzeba ją zmodyfikować, ponieważ zapisano w niej datę wykonania audytu krajobrazowego, której dochowanie jest już niewykonalne.
  • Jest już przesądzone, że samorządy wojewódzkie nie będą musiały przygotowywać audytów krajobrazowych do 11 września br.
  • Nowelizacja ustawy przesunie ten termin o trzy lata.
  • Audyty krajobrazowe to skomplikowane i kosztowne zadanie, urzędy marszałkowskie liczą na to, że finansowo wspomoże je w tym obowiązku NFOŚiGW.

11 września 2015 r. weszła w życie ustawa z dnia 24 kwietnia 2015 r. o zmianie niektórych ustaw w związku ze wzmocnieniem narzędzi ochrony krajobrazu (wana potocznie: „ustawą krajobrazową”).

W myśl jej zapisów, poszczególne urzędy marszałkowskie musiałyby przygotować audyty  krajobrazowe w trzy lata od wejścia w życie ustawy, czyli do 11 września br. O tym, że termin jest nierealny, wiadomo od dawna, choćby dlatego, że klasyfikację krajobrazów i metodologię audytu określić miano w rozporządzeniu Rady Ministrów, a to ciągle nie zostało wydane.

Czytaj też: Krajobraz mojego miasta: Toniemy w chaosie reklamowym

Od pewnego czasu przedstawiciele resortu środowiska i Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska, która odpowiada za przygotowanie rozporządzeń, przyznają, że w niedługim czasie do Sejmu trafi poprawka do ustawy, która przesunie termin opracowania audytów.

- Wiem, że audyty krajobrazowe są potrzebne – mówi Tomasz Sobieraj, wicemarszałek województwa zachodniopomorskiego pełniący obowiązki przewodniczącego Komisji ds. Infrastruktury, Polityki Regionalnej oraz Środowiska ZWRP.  -  Z uwagi jednak na dużą szczegółowość audytu, kluczowa wydaje się tu kwestia finansowa. Jeśli bowiem jego wykonanie będzie finansowane ze środków Narodowego i Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska, jak zapowiedział Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska, i tych pieniędzy wystarczy, to pełna zgoda. Gorzej, jeśli samorządy miałyby finansować to przedsięwzięcie z własnych budżetów.

Informacja jest ale szczegółów brak

Jak dodaje wicemarszałek, informacja o przesunięciu terminu sporządzenia audytów krajobrazowych pojawiła się podczas posiedzenia Zespołu Do Spraw Infrastruktury, Rozwoju Lokalnego, Polityki Regionalnej oraz Środowiska Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.

- Ale nie poznaliśmy szczegółów, jakie przesunięcie wchodziłoby w grę, ani jaki byłby ewentualny termin uwzględnienia tych zmian – mówi Sobieraj.

Na nasze pytanie o audyty Główna Dyrekcja Ochrony Środowiska odpowiada: - W resorcie środowiska przygotowany jest projekt zmian przepisów ustawowych w tym zakresie. Planuje się, iż zmiany zostaną wprowadzone do września 2018 r.

Jak informuje nas GDOŚ, proponowana zmiana przepisów przewiduje, że nowy termin uchwalenia audytów krajobrazowych przez sejmiki poszczególnych województw wyniesie 3 lata od wejścia w życie rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie sporządzania audytów krajobrazowych.

Obecnie projekt rozporządzenia znajduje się na ostatnim etapie prac legislacyjnych. Przewiduje się, że wejście w życie zarówno zmian ustawowych, jak i rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie sporządzenia audytów krajobrazowych nastąpi w III kwartale 2018 r.

W takim przypadku nowy termin uchwalenia audytów krajobrazowych upływałby więc w III kwartale 2021 r.

Co z finansowaniem audytów?

Na pytanie o dofinansowanie przygotowania tych audytów GDOŚ odpowiada:

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.