PARTNER PORTALU
  • BGK

Augustów: Sądowej batalii o płatne parkowanie w soboty ciąg dalszy

  • aw/PAP    11 listopada 2015 - 14:04

Prokuratura zaskarżyła do NSA wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku, który orzekł iż pobieranie w Augustowie opłat za parkowanie w soboty nie narusza prawa.
Składając skargę do WSA, Prokuratura Rejonowa w Augustowie powoływała się na zapis w ustawie o drogach publicznych o tym, iż opłaty pobierane są za postój w strefie płatnego parkowania "w określone dni robocze" a za takie uznaje dni od poniedziałku do piątku.

Przywołała też m.in. wyrok WSA w Krakowie i uchwałę NSA. Rada Miejska Augustowa argumentuje, że sobota nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy i wobec tego - pobierając opłaty - uznaje ją za dzień roboczy.

We wrześniu WSA w Białymstoku skargę augustowskiej prokuratury rejonowej na uchwałę radnych tego miasta oddalił. 

Skargę kasacyjną do NSA prokuratura w Augustowie złożyła za pośrednictwem Prokuratury Okręgowej w Suwałkach.

Rzecznik suwalskiej prokuratury Ryszard Tomkiewicz powiedział, że zarzucono w niej sądowi administracyjnemu pierwszej instancji naruszenie prawa materialnego poprzez błędną wykładnię pojęcia "dnia roboczego" w ustawie o drogach publicznych i w konsekwencji - uznanie soboty za dzień, w którym opłaty za parkowanie są zgodne z prawem.

"W powszechnej świadomości ukształtowany jest zwyczaj traktowania soboty jako dnia wolnego od pracy, który wynika z ustawowego i powszechnego pięciodniowego tygodnia pracy, a praca w soboty ma charakter wyjątku od zasady i nie stanowi reguły dla ogółu zatrudnionych" - dodał Tomkiewicz.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.