PARTNER PORTALU
 • BGK

Awans w samorządzie będzie trudniejszy

 • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    28 grudnia 2010 - 07:32

MSWiA chce znowelizować ustawę o pracownikach samorządowych, aby wyeliminować nadużycia w ich awansowaniu na wyższe stanowiska. Obecnie podejrzanie szybkie kariery robią w urzędach gońcy i stażyści.
Obowiązująca od dwóch lat ustawa miała ułatwić życie samorządowcom. Wprowadziła możliwość przeprowadzania tzw. naborów wewnętrznych, czyli awansowania na stanowisko urzędnicze pracownika danej jednostki bez konieczności organizowania otwartego konkursu. Problem w tym, że dzisiaj urzędy nadużywają nowych przepisów – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.

Resort spraw wewnętrznych pracuje nad projektem zmian w ustawie. Ma on zostać zaprezentowany na początku przyszłego roku.

Urzędy gminne i powiatowe wykorzystują to, że – w myśl ustawy – pracownikiem samorządowym może być nie tylko urzędnik, lecz również asystent, goniec czy pracownik obsługi. A więc bez naruszenia prawa można zatrudnić osobę na stanowisku gońca i po krótkim czasie, bez przeprowadzania procedury naboru, przenieść ją na stanowisko urzędnicze. Praktykowane jest to przez urzędy w całym kraju.

Po skontrolowaniu w październiku przez NIK 45 gmin i powiatów, w których rok temu były największe ruchy kadrowe, izba miała zastrzeżenia do trzech czwartych z nich – podaje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (4)

 • justin231, 2010-12-29 13:19:09

  Sądzę, że wybory do samorządów, należy potraktować jako "przejściowe". Zdobywcy "mandatów partyjnych" nie powinni zbytnio przyzwyczajać się do kilkuletniego okupowania państwowego stołka. Rekrutacja konkursowa na posady w administracji państwowej to NAKAZ CZASÓW i rozsądku. Nie m...ożna w nieskończoność degradować państw , miast i gmin układami partyjnych amatorów władzy. To nie są profesjonalni zarządzający i organizujący zasady współżycia między ludźmi. Partyjni amatorzy władzy są pasożytami, i tylko - im - się wydaje, że sprzątają nam nasze ulice i wyrzucają nasze śmieci, uczą nasze dzieci samodzielności, leczą nas i dbają o swoich zestarzałych rodziców. Nam dzisiaj jak nigdy potrzebni są fachowcy od zarządzania takimi sprawami, a nie amatorzy "ciepłych" stołów państwowych żądnych przywilejów immunitetów i władzy. Tylko konkursy na każdą posadę w administracji państwowej od dołu do samej góry aż do pierwszego ministra - mogą logicznie organizować normalną gospodarkę w naszym interesie i wszystkich innych NARODÓW.  rozwiń
 • (...), 2010-12-28 17:05:17

  źle interpretujecie chodzi o to że zatrudnia się kuzyna na gońca a później bez konkursu awansuje się go /ją/na wcześniej uzgodnione stanowisko Proste i legalne
 • Gogoł, 2010-12-28 10:16:10

  szara rzeczywistość ... utrudnić co tylko się da !