Awans w samorządzie będzie trudniejszy

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna
  • 28-12-2010
  • drukuj
MSWiA chce znowelizować ustawę o pracownikach samorządowych, aby wyeliminować nadużycia w ich awansowaniu na wyższe stanowiska. Obecnie podejrzanie szybkie kariery robią w urzędach gońcy i stażyści.

Obowiązująca od dwóch lat ustawa miała ułatwić życie samorządowcom. Wprowadziła możliwość przeprowadzania tzw. naborów wewnętrznych, czyli awansowania na stanowisko urzędnicze pracownika danej jednostki bez konieczności organizowania otwartego konkursu. Problem w tym, że dzisiaj urzędy nadużywają nowych przepisów – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.

Resort spraw wewnętrznych pracuje nad projektem zmian w ustawie. Ma on zostać zaprezentowany na początku przyszłego roku.

Urzędy gminne i powiatowe wykorzystują to, że – w myśl ustawy – pracownikiem samorządowym może być nie tylko urzędnik, lecz również asystent, goniec czy pracownik obsługi. A więc bez naruszenia prawa można zatrudnić osobę na stanowisku gońca i po krótkim czasie, bez przeprowadzania procedury naboru, przenieść ją na stanowisko urzędnicze. Praktykowane jest to przez urzędy w całym kraju.

Po skontrolowaniu w październiku przez NIK 45 gmin i powiatów, w których rok temu były największe ruchy kadrowe, izba miała zastrzeżenia do trzech czwartych z nich – podaje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (4)ZOBACZ WSZYSTKIE

Sądzę, że wybory do samorządów, należy potraktować jako "przejściowe". Zdobywcy "mandatów partyjnych" nie powinni zbytnio przyzwyczajać się do kilkuletniego okupowania państwowego stołka. Rekrutacja konkursowa na posady w administracji państwowej to NAKAZ CZASÓW i rozsądku. Nie m...ożna w nieskończoność degradować państw , miast i gmin układami partyjnych amatorów władzy. To nie są profesjonalni zarządzający i organizujący zasady współżycia między ludźmi. Partyjni amatorzy władzy są pasożytami, i tylko - im - się wydaje, że sprzątają nam nasze ulice i wyrzucają nasze śmieci, uczą nasze dzieci samodzielności, leczą nas i dbają o swoich zestarzałych rodziców. Nam dzisiaj jak nigdy potrzebni są fachowcy od zarządzania takimi sprawami, a nie amatorzy "ciepłych" stołów państwowych żądnych przywilejów immunitetów i władzy. Tylko konkursy na każdą posadę w administracji państwowej od dołu do samej góry aż do pierwszego ministra - mogą logicznie organizować normalną gospodarkę w naszym interesie i wszystkich innych NARODÓW. rozwiń

justin231, 2010-12-29 13:19:09 odpowiedz

źle interpretujecie chodzi o to że zatrudnia się kuzyna na gońca a później bez konkursu awansuje się go /ją/na wcześniej uzgodnione stanowisko Proste i legalne

(...), 2010-12-28 17:05:17 odpowiedz

szara rzeczywistość ... utrudnić co tylko się da !

Gogoł, 2010-12-28 10:16:10 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU