PARTNER PORTALU
  • BGK

Aż 100 mln zł na poprawę jakości powietrza w Katowicach

  • PAP/EM    21 marca 2017 - 16:55
Aż 100 mln zł na poprawę jakości powietrza w Katowicach
Zdaniem lokalnych władz, jakość powietrza w Katowicach poprawia się. (fot. pixabay)

Od 2018 r. przez 10 lat samorząd Katowic chce przeznaczać 10 mln zł rocznie na działania służące poprawie jakości powietrza, m.in. wymianę nieekologicznych źródeł ciepła.
• Miasto chce wspierać przyłączanie budynków do sieci ciepłowniczej – pilotaż zaplanowano w dzielnicy Ligota.

• "Od roku 2018 wchodzimy w kolejną fazę działań proekologicznych, wprowadzając projekt pod nazwą 10 x 10, czyli 10 mln zł przez 10 lat, rozdysponowane na działania na rzecz czystego powietrza" - powiedział Marcin Krupa, prezydent Katowic.

• Władze Katowic popierają projekt uchwały antysmogowej, którą na początku kwietnia ma przyjąć sejmik woj. śląskiego.

"Wspólnie z firmą Tauron przygotowujemy projekt mający na celu przyłączenie do sieci ciepłowniczej nieruchomości wielomieszkaniowych będących własnością miasta w dzielnicy Ligota (…). Chcemy, by w starej części Ligoty, gdzie domy są dziś opalane węglem, wprowadzić ciepło systemowe" - zadeklarował we wtorek prezydent Katowic Marcin Krupa.

Dodał, że przedsięwzięcie będzie realizowane w kilku etapach - najpierw, pilotażowo, do sieci ma być przyłączona część starego osiedla przy dworcu kolejowym w Ligocie, przy ul. Panewnickiej. Później projekt ma być kontynuowany; samorząd liczy m.in. na wsparcie finansowe Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Rozwój sieci ciepłowniczych ma być jednym ze sposobów na likwidację tzw. niskiej emisji, czyli zanieczyszczeń z lokalnych palenisk, które w dużej mierze odpowiadają za powstawanie dokuczliwego smogu. Krupa przypomniał, że w minionych latach do sieci udało się podłączyć m.in. domy w zabytkowej dzielnicy Nikiszowiec, która obecnie w dużej części korzysta z ciepła systemowego.

Prezydent Katowic poinformował, że w ciągu ostatnich trzech lat samorząd Katowic dofinansował wymianę ok. 1,6 tys. nieekologicznych źródeł ciepła: w 2015 r. w mieście wymieniono ponad 300 przestarzałych palenisk, w ubiegłym roku ponad 500, a w tym roku będzie to w sumie ok. 800 starych kotłów, kosztem ponad 11 mln zł.

"Od roku 2018 wchodzimy w kolejną fazę działań proekologicznych, wprowadzając projekt pod nazwą 10 x 10, czyli 10 mln zł przez 10 lat, rozdysponowane na działania na rzecz czystego powietrza" - przypomniał Krupa, wśród działań na rzecz czystości powietrza, wymieniając też m.in. rozbudowę sieci tramwajowej oraz wymianę taboru autobusowego, w tym zakup elektrycznych autobusów.

Zgodnie z założeniami katowickiego Programu Ograniczenia Niskiej Emisji w latach 2018-2028, co roku po 5 mln zł ma być przeznaczanych w Katowicach na dotacje do zmiany ogrzewania dla mieszkańców i innych podmiotów (średnio ok. 610 wniosków rocznie), a kolejne 5 mln zł - na likwidację niskiej emisji w zasobach mieszkaniowych gminy.

Zdaniem lokalnych władz, jakość powietrza w Katowicach poprawia się. Według pomiarów Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, w Katowicach w 2015 r. po raz pierwszy od lat w mieście udało się zejść poniżej średniorocznej normy stężenia pyłu PM 10 - określonej na poziomie 40 mikrogramów na metr sześc.; w ubiegłym roku wskaźnik ten - w ujęciu średniorocznym - wyniósł 36 mikrogramów na m sześc., podczas gdy w 2010 r. były to 52 mg/m sześc. "Idziemy w dobrą stronę, ale przed nami jeszcze dużo ciężkiej pracy" - podsumował Krupa.

Prezydent Katowic zaznaczył, że samorządowcy nie są przeciwnikami używania paliw stałych, chodzi jednak - jak mówił - o "spalanie odpowiedniej jakości paliw w odpowiednim piecu". Władze Katowic popierają projekt uchwały antysmogowej, którą na początku kwietnia ma przyjąć Sejmik Woj. Śląskiego.

Samorząd Katowic włączył się w zainaugurowaną we wtorek na katowickim rynku akcję edukacyjną grupy energetycznej Tauron, pt. "Oddychaj powietrzem", promującą działania na rzecz poprawy jakości powietrza. Jednym z jej założeń jest wsparcie rozwoju sieci ciepłowniczych - grupa Tauron zamierza przeznaczyć na ten cel w kolejnych latach 250 mln zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (2)

  • Sasza, 2017-03-22 09:14:29

    Po co dawać pieniądze lepiej nałożyć akcyzę na węgiel w wysokości 1000zł za 1tonę i będzie po kłopocie
  • Tlis, 2017-03-22 08:51:46

    10 mln rocznie? To kpina? Poprawi się jedynie samopoczucie radnych.