PARTNER PORTALU
 • BGK

Bank komunalny lekarstwem na chore finanse

 • GK    11 czerwca 2012 - 07:27
Bank komunalny lekarstwem na chore finanse

Inicjatywa w zakresie utworzenia banku komunalnego leży w gestii jednostek samorządu terytorialnego – mówi wiceminister finansów, Mirosław Sekuła.
Samorządowcy coraz częściej podnoszą kwestię powołania banku komunalnego. Taki bank funkcjonował w Polsce już przed wojną, a obecnie tego typu instytucje z powodzeniem działają m.in. w Niemczech i państwach skandynawskich.

Według posła Józefa Rojka, przykładem dobrze prosperującego banku może być bank komunalny w Norwegii, którego kapitał w 80 proc. składa się z pieniędzy Skarbu Państwa, a w pozostałych 20 proc. z pieniędzy samorządów lokalnych.

Czytaj też: Samorządowcy zapominają, że Polska jest biednym krajem na dorobku

Pożyczki czy kredyty są w nim przyznawane samorządom o średnio 50 proc. taniej niż w bankach komercyjnych oraz od samorządów nie wymaga się wtedy żadnych zabezpieczeń. Dodatkowym atutem banku komunalnego w Norwegii jest również termin spłaty, który nie ogranicza się do 10 lat, ale może sięgnąć nawet 20 czy 30 lat.

– Dlatego stworzenie w Polsce banku komunalnego bez wątpienia przyniesie samorządom wiele korzyści – zaznacza poseł Józef Rojek, pytając jednocześnie w interpelacji poselskiej, czy minister finansów podejmie działania zmierzające do utworzenia banku komunalnego.

Wiceminister finansów Mirosław Sekuła, w odpowiedzi przypomniał, że zgodnie z ustawą Prawo bankowe, banki mogą być tworzone jako banki państwowe, banki spółdzielcze lub banki w formie spółek akcyjnych.

Jednocześnie, według art. 10 ustawy o gospodarce komunalnej, poza sferą użyteczności publicznej gminy mogą tworzyć spółki prawa handlowego zajmujące się czynnościami bankowymi lub przystępować do takich spółek.

<!-- pagebreak //-->

Wiceminister podkreślił, że bank w formie spółki akcyjnej i bank spółdzielczy mogą być utworzone po uzyskaniu zezwolenia Komisji Nadzoru Finansowego.

Wniosek do Komisji Nadzoru Finansowego o wydanie zezwolenia na utworzenie banku powinien m.in. zawierać nazwę i siedzibę banku, określenie czynności bankowych, do których wykonywania bank ma być upoważniony, dane dotyczące założycieli i osób przewidzianych do objęcia w banku stanowisk członków zarządu, kapitału założycielskiego oraz projekt statutu.

Dodał, że wymogi obowiązujące zarówno przy tworzeniu, jak i działalności banków są jednakowe dla poszczególnych rodzajów banków krajowych i niezależne od celu działalności danego banku czy charakteru jego założycieli.

– Wnoszony przez założycieli banku kapitał założycielski nie może być niższy od równowartości w złotych 5 000 000 euro przeliczonej według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski, obowiązującego w dniu wydania zezwolenia na utworzenie banku. Inicjatywa w zakresie utworzenia banku komunalnego leży zatem w gestii jednostek samorządu terytorialnego – oświadczył Mirosław Sekuła.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (6)

 • Szczęsny Zygmunt Górski, 2016-08-01 13:21:03

  Utworzenie banku komunalnego – administracyjnego, działającego w formie spółki akcyjnej na podstawie obowiązującej ustawy Prawo Bankowe. Statut tego banku zobowiązuje go do udzielania, nisko oprocentowanego kredytu na działania gospodarcze, uznane przez miejskie władze za preferowane, ze względu na ...konieczność zaspokojenia ważnych potrzeb społecznych i rozwojowych. W wyniku realizacji uchwały oczekuje się Oddłużenia miasta w bankach zewnętrznych; Podniesienia poziomu życia mieszkańców;Likwidacji zatorów płatniczych; Umożliwieni zaspokojenia ważnych potrzeb społecznych i rozwojowych dotychczas hamowanych wysoką ceną kredytu;Zmniejszenia bezrobocia;Zyski banku będą przychodami budżetu miasta.  rozwiń
 • SWAT, 2012-06-11 17:50:31

  Figo,jakie inne sposoby?Gdzie one są? Doczekać już sie nie mogliśmy na taką inicjatywe.
 • FIGA, 2012-06-11 17:38:34

  są skuteczniejsze sposoby i lekarstwa niż banki