Bank komunalny lekarstwem na chore finanse

Inicjatywa w zakresie utworzenia banku komunalnego leży w gestii jednostek samorządu terytorialnego – mówi wiceminister finansów, Mirosław Sekuła.
Bank komunalny lekarstwem na chore finanse

Samorządowcy coraz częściej podnoszą kwestię powołania banku komunalnego. Taki bank funkcjonował w Polsce już przed wojną, a obecnie tego typu instytucje z powodzeniem działają m.in. w Niemczech i państwach skandynawskich.

Według posła Józefa Rojka, przykładem dobrze prosperującego banku może być bank komunalny w Norwegii, którego kapitał w 80 proc. składa się z pieniędzy Skarbu Państwa, a w pozostałych 20 proc. z pieniędzy samorządów lokalnych.

Czytaj też: Samorządowcy zapominają, że Polska jest biednym krajem na dorobku

Pożyczki czy kredyty są w nim przyznawane samorządom o średnio 50 proc. taniej niż w bankach komercyjnych oraz od samorządów nie wymaga się wtedy żadnych zabezpieczeń. Dodatkowym atutem banku komunalnego w Norwegii jest również termin spłaty, który nie ogranicza się do 10 lat, ale może sięgnąć nawet 20 czy 30 lat.

– Dlatego stworzenie w Polsce banku komunalnego bez wątpienia przyniesie samorządom wiele korzyści – zaznacza poseł Józef Rojek, pytając jednocześnie w interpelacji poselskiej, czy minister finansów podejmie działania zmierzające do utworzenia banku komunalnego.

Wiceminister finansów Mirosław Sekuła, w odpowiedzi przypomniał, że zgodnie z ustawą Prawo bankowe, banki mogą być tworzone jako banki państwowe, banki spółdzielcze lub banki w formie spółek akcyjnych.

Jednocześnie, według art. 10 ustawy o gospodarce komunalnej, poza sferą użyteczności publicznej gminy mogą tworzyć spółki prawa handlowego zajmujące się czynnościami bankowymi lub przystępować do takich spółek.

 


KOMENTARZE (6)ZOBACZ WSZYSTKIE

Utworzenie banku komunalnego – administracyjnego, działającego w formie spółki akcyjnej na podstawie obowiązującej ustawy Prawo Bankowe. Statut tego banku zobowiązuje go do udzielania, nisko oprocentowanego kredytu na działania gospodarcze, uznane przez miejskie władze za preferowane, ze względu na ...konieczność zaspokojenia ważnych potrzeb społecznych i rozwojowych. W wyniku realizacji uchwały oczekuje się Oddłużenia miasta w bankach zewnętrznych; Podniesienia poziomu życia mieszkańców;Likwidacji zatorów płatniczych; Umożliwieni zaspokojenia ważnych potrzeb społecznych i rozwojowych dotychczas hamowanych wysoką ceną kredytu;Zmniejszenia bezrobocia;Zyski banku będą przychodami budżetu miasta. rozwiń

Szczęsny Zygmunt Górski, 2016-08-01 13:21:03 odpowiedz

Figo,jakie inne sposoby?Gdzie one są? Doczekać już sie nie mogliśmy na taką inicjatywe.

SWAT, 2012-06-11 17:50:31 odpowiedz

są skuteczniejsze sposoby i lekarstwa niż banki

FIGA, 2012-06-11 17:38:34 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU