PARTNER PORTALU
  • BGK

Bat na dłużników gmin

  • Przegląd prasy/Rzeczpospolita    17 czerwca 2010 - 07:13
Bat na dłużników gmin

Jak samorządy mogą egzekwować należności? Od 14 czerwca wpisują niesolidnych dłużników do rejestru, bo umożliwia to nowa ustawa o udostępnianiu informacji gospodarczych.
Uchwalona 9 kwietnia 2010 r. ustawa o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych daje samorządom nowe narzędzie do odzyskiwania pieniędzy – informuje „Rzeczpospolita”.

Zgodnie z zapisami ustawy gminy, a także powiaty i województwa mogą wpisywać do rejestrów biur informacji gospodarczej dane wszystkich osób fizycznych, które zalegają z płatnościami na co najmniej 200 zł, oraz dane przedsiębiorców, jeżeli ich długi przekroczą 500 zł.

Nieuregulowanie płatności za wynajem lokalu czy opłat za  wodę i ścieki może spowodować, że gmina takiego dłużnika wpisze do rejestru i tym samym dane o nim zostaną upublicznione i udostępnione innym instytucjom.

Opóźnienie w spłacie musi wynosić minimum 60 dni, a nieterminowi płatnicy na 30 dni przed planowanym przekazaniem do biur informacji gospodarczej negatywnych informacji muszą otrzymać listownie wezwanie do zapłaty ze wskazaniem konsekwencji wpisu do biura.

Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor uruchomiło Program ochrony finansów samorządowych. Gromadzone dane dotyczą niespłaconych należności zarówno konsumentów, jak i przedsiębiorców.

Aby przystąpić do programu, wystarczy się skontaktować z jednym z centrów informacji gospodarczej w danym regionie i podpisać stosowną umowę. Więcej informacji na stronie www.cigi.pl.

Umieszczenie informacji o dłużniku w rejestrze powoduje, że wiedza ta jest przekazywana wszystkim zainteresowanym podmiotom. Oznacza to dla dłużnika realne problemy z uzyskaniem kredytu bankowego czy leasingu. Może też stanowić źródło informacji o nierzetelnych kontrahentach – uważa „Rzeczpospolita”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.