PARTNER PORTALU
  • BGK

Beata Szydło, PiS: zniesiemy podatek od kopalin

  • wnp.pl    29 września 2014 - 13:14
Beata Szydło, PiS: zniesiemy podatek od kopalin

Podatek od kopalin to zamach na kasę: wprowadzono go z bezradności, żeby załatać dziurę budżetową. Szukano pieniędzy i trafiło na KGHM. Kuriozum! Utrzymanie tej daniny, tak jak i jej wprowadzenie, byłoby działaniem na niekorzyść interesu polskiej gospodarki - mówi wiceprezes Prawa i Sprawiedliwości Beata Szydło.
PiS proponuje kilka nowych resortów: energetyki, gospodarki morskiej, polityki rodzinnej, integracji europejskiej...

- Zarządzanie i decyzje co do przyszłości polskiej energetyki są w sposób nieuzasadniony rozproszone między ministerstwami gospodarki, skarbu i środowiska. Nowy resort to pomysł postulowany w wielu środowiskach. Raczej nie budzi kontrowersji.

Energetyka to kluczowa sprawa dla rozwoju naszego kraju. Pamiętajmy, że znajdujemy się w sytuacji sporego uzależnienia energetycznego od nader agresywnej ostatnio Rosji.

Z drugiej strony polityka energetyczna, dostęp do różnych źródeł energii stanowi jedną z podstawowych przewag konkurencyjnych wielu państw. Widać to najwyraźniej na przykładzie USA. Dzięki eksploatacji złóż gazu łupkowego od 2008 r. ceny energii dla przemysłu i klientów indywidualnych są tam co najmniej dwa razy niższe niż w Unii.

Rozmycie kompetencji prowadzi do przewlekłości, chaosu i braku decyzyjności. Niezbędna jest restrukturyzacja ministerstw, która doprowadzi do koordynacji i skuteczności realizowanych zadań.

Chodzi także o pakiet klimatyczny.

- Trudny temat. Ale trzeba podjąć kroki, by ów pakiet spróbować wypowiedzieć i zmienić. Nie jest to niemożliwe. Nasze strategiczne zasoby to - bez dwóch zdań - węgiel kamienny i brunatny. Nie obrażajmy się na rzeczywistość, nie szukajmy wydumanych rozwiązań. Trzeba spółki węglowe doinwestować, rozwiązać ich problemy, sprawić, by były rzeczywiście rentowne.

A co z podatkiem od niektórych kopalin? Po ewentualnym przejęciu władzy - utrzymacie?

- Nie. To zamach na kasę: wprowadzono go z bezradności, żeby załatać dziurę budżetową. Szukano pieniędzy i trafiło na KGHM. Kuriozum! Utrzymanie tej daniny, tak jak i jej wprowadzenie, byłoby działaniem na niekorzyść interesu polskiej gospodarki.

Cały artykuł czytaj tu 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.