PARTNER PORTALU
 • BGK

Będą grzywny za zwłokę w administracji?

 • PAP    24 marca 2011 - 19:51
Będą grzywny za zwłokę w administracji?

Przyspieszenie postępowań administracyjnych w urzędach administracji publicznej przewiduje projekt nowelizacji prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi. W czwartek w Sejmie wszystkie kluby zapowiedziały poparcie projektu.
Według projektu w przypadku bezczynności organu administracji sąd będzie mógł ukarać go grzywną - z urzędu albo na wniosek strony.

Wiceminister sprawiedliwości Zbigniew Wrona powiedział, że grzywna ta, w maksymalnej wysokości do 10-krotności przeciętnego wynagrodzenia w roku poprzednim, ma mieć charakter dyscyplinujący.

Zgodnie z obecnymi przepisami, kiedy urząd przekracza termin na wydanie zezwolenia czy innej decyzji administracyjnej, można wnieść skargę do organu wyższej instancji, a dopiero potem do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Sąd nie może jednak nałożyć na organ administracji grzywny, lecz jedynie w wyroku zobowiązać do przestrzegania ustawowych terminów. Możliwość nałożenia grzywny istnieje aktualnie dopiero w przypadku, gdy - mimo decyzji sądu - organ administracji nadal nie wywiązuje się z ustawowych terminów.

Jeżeli projekt wejdzie w życie, sąd przy rozpatrywaniu skargi na przewlekłość działania organów administracji będzie miał możliwość nałożenia grzywny wcześniej niż dotychczas - już w wyroku uwzględniającym skargę na bezczynność, a nie dopiero na etapie odrębnej skargi. Od uznania sądu ma zależeć, czy grzywnę wymierzać, czy też nie, w każdej konkretnej rozpatrywanej sprawie. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (3)

 • jotka, 2011-03-26 12:12:23

  No, nareszcie mały krok do przodu. Ale móju "organ' zachowuje sie wzorcowo. Odpowiada w terminie, tylko rznie glupa, że nie rozumie o co mnie chodzi. No to ja pisze jak krowie na rowie. sprawdzam, 10-cio letni syn sąsiada rozumie. podaję jeszcze numer telefonu z sugestia, że mozna zadzwonić. Or...gan odpisuje, ja pisze, syn sasiada rozumie. Mija rok!  rozwiń
 • czarny, 2011-03-25 09:31:09

  KPA przewiduje czas na odpowiedź. "Organy" czasem nawet latami lekceważą i zwlekają. Czasem w tym czasie firmy upadają, ludzie umierają i postępowanie można umorzyć. Od dawna brak mi sankcji wobec urzędników, nawet gdy potem okazuje się iż wydają decyzjie z rażącym naruszeniem prawa. Takie...go komfortu nie ma chirurg, kierowca, policjant etc.  rozwiń
 • KURKA, 2011-03-24 22:14:26

  Grzywna za zwłokę? Niktórym by się przydała ...