PARTNER PORTALU
  • BGK

Będą inwestycje kolejowe w świętokrzyskim

  • PAP    3 grudnia 2012 - 18:30
Będą inwestycje kolejowe w świętokrzyskim

Będą pieniądze na inwestycje kolejowe w województwie świętokrzyskim. Myślimy też o lepszych połączeniach regionu z Centralną Magistralą Kolejową (CMK) - zapowiedział w poniedziałek podczas wizyty w Skarżysku-Kamiennej Andrzej Massel, wiceminister transportu.
Podsekretarz stanu w Ministerstwie Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej Andrzej Massel rozmawiał z kolejarzami przede wszystkim o inwestycjach realizowanych i planowanych przez PKP PLK S.A. Zakład Linii Kolejowych w Skarżysku-Kamiennej.

"Modernizowana jest Centralna Magistrala Kolejowa, trwają prace na trasie kolejowej nr 8 na odcinku Radom-Skarżysko, trwają roboty na linii nr 25 łączącej Skarżysko z Ostrowcem i Sandomierzem. Liczę, że w ciągu trzech lat warunki na tych trasach powinny się zdecydowanie poprawić" - wyliczał Massel. Dodał, że na dokończenie inwestycji - kluczowych dla transportu kolejowego w regionie świętokrzyskim - koleje otrzymają wsparcie ze środków rządowych lub unijnych.

Wiceminister poinformował także o planach stworzenia na CMK przystanku w Opocznie (Łódzkie), który za dwa lata umożliwi także mieszkańcom województwa świętokrzyskiego korzystanie z pociągów dużych prędkości do Gdyni przez Warszawę, a także do Katowic i Krakowa.

Równocześnie przypomniał, że na początku 2013 roku powinno być gotowe studium wykonalności łącznicy kolejowej Czarnca-Włoszczowa. Po przeanalizowaniu opłacalności tej inwestycji ministerstwo wraz z PKP PLK podejmą decyzję w sprawie jej rozpoczęcia. Wraz z przystankiem w Opocznie byłyby to dwa punkty pozwalające mieszkańcom regionu świętokrzyskiego na korzystanie z CMK, która przebiega przez północna jego część.

W trakcie spotkania prezydent Skarżyska-Kamiennej, Wojciech Wojcieszek, przedstawił ministrowi nową koncepcję budowy tunelu pod przecinającymi miasto torami kolejowymi. Zadeklarował wsparcie samorządu i chęć współpracy z PKP, a także z ministerstwem. Usłyszał w odpowiedzi, że inwestycja taka będzie mieć szansę na dofinansowanie ze środków unijnych w kolejnym okresie finansowania, czyli od roku 2014.

Skarżysko-Kamienna jest miastem, które powstało dzięki kolei. Obecnie w różnych spółkach i zakładach PKP zatrudnionych jest tam 1230 osób, które nadzorują łącznie 650 km sieci kolejowej na terenie czterech województw. Są to m.in. CMK, trasa nr 8 Warszawa-Kraków oraz trasa nr 25 Łódź Kaliska-Dębica, która nie jest jeszcze w pełni zelektryfikowana

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.