PARTNER PORTALU
  • BGK

Będą kary dla wypożyczalni sprzętu za zabieranie dowodów osobistych

  • AW/PAP    12 stycznia 2015 - 09:33
Będą kary dla wypożyczalni sprzętu za zabieranie dowodów osobistych

fot.fotolia

Wypożyczalnie łyżew i nart masowo żądają od nas w zastaw dowodów osobistych, choć prawo tego zakazuje. Po interwencji "Metra" GIODO zapowiada wzmożone kontrole wypożyczalni.
Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych od dawna alarmuje, że wypożyczalnie które biorą dowody osobiste w zastaw wypożyczanego sprzętu popełniają wykroczenie. GIODO przestrzega też Polaków, że w efekcie niefrasobliwego dysponowania dowodem ktoś może nawet wziąć w naszym imieniu pożyczkę.

- Każda sytuacja, w której jesteśmy zmuszani do pozostawiania dowodu jako zastawu, np. za wypożyczany sprzęt, jest naruszeniem przepisów prawa – mówi rzeczniczka GIODO Małgorzata Kałużyńska-Jasak. Jak dodaje, powinno wystarczyć spisanie z dokumentu podstawowych danych: imię, nazwisko, adres.

GIODO przeprowadzi kontrole wybranych wypożyczalni; zachęca też do informowania o przypadkach nadużyć - skargi można słać na e-mail: kancelaria@giodo.gov.pl.

GIODO napominał już skutecznie konkretne wypożyczalnie. Te najbardziej krnąbrne, które nie posłuchają inspektorów, mogą czekać poważne konsekwencje. Za nielegalne przetrzymywanie dowodu grozi kara pozbawienia wolności lub grzywny.

28 stycznia 2015 r. Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych już po raz dziewiąty organizuje obchody Dnia Ochrony Danych Osobowych.

Z tej okazji, jak co roku, odbędzie się konferencja poświęcona najaktualniejszym zagadnieniom dotyczącym prawa do prywatności i ochrony danych osobowych. Konferencja pt. „Ochrona danych osobowych – najnowsze krajowe i europejskie regulacje prawne” będzie miała miejsce w Warszawie w siedzibie Centralnej Biblioteki Rolniczej ul. Krakowskie Przedmieście 66.

W czasie trwania konferencji, jak co roku, pracownicy Biura GIODO będą udzielali porad prawnych z zakresu ochrony danych osobowych, aby wszyscy zainteresowani mogli otrzymać kompleksowe informacje w tej dziedzinie, jak i publikacje i inne materiały informacyjne o ochronie danych osobowych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.