PARTNER PORTALU
  • BGK

Bedą kolejowe obligacje za 1 mld zł

  • PAP    1 września 2011 - 08:02

Spółki z grupy PKP planują w tym roku wyemitować obligacje o wartości ponad 1 mld zł. Pieniądze chcą przeznaczyć na inwestycje i spłatę długów - informuje "Rzeczpospolita".
PKP SA, spółka matka kolejowej grupy, przymierza się do emisji największej transzy o wartości ok. 800 mln zł. "Negocjujemy warunki. Emisja nastąpi na jesieni" - mówi rzecznik PKP Łukasz Kurpiewski. Firma chce przeznaczyć pozyskane środki na obsługę długu - w listopadzie przypada termin spłaty kolejnej raty zobowiązań, tegoroczna wynosi ok. 1,7 mld zł.

Również dwie pasażerskie spółki grupy - PKP Intercity i PKP SKM w Trójmieście - przymierzają się do emisji papierów na łączną kwotę 205 mln zł. Pieniądze chcą wydać na inwestycje.

Zdaniem bankowców obligacje to jeden z najkorzystniejszych sposobów pozyskania pieniędzy na rynku. "Umożliwiają one emitentowi dotarcie do szerszego grona inwestorów, bank może pełnić tylko rolę pośrednika, a papiery trafiają do różnych instytucji finansowych. Takie finansowanie może się okazać tańsze niż kredyt" - podkreśla Rafał Petsch z Pekao SA.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.