PARTNER PORTALU
  • BGK

Będą koncesje na dopalacze

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    29 września 2010 - 07:11
Będą koncesje na dopalacze

O dopuszczeniu do sprzedaży szkodliwych specyfików zadecydują samorządy – zakłada poselski projekt ustawy o obrocie i reklamie dopalaczy.
Stworzenie podstawy prawnej, która umożliwi gminom walkę ze sklepami sprzedającymi tzw. dopalacze, to główny cel poselskiego projektu ustawy o obrocie i reklamie dopalaczy, który trafił do Sejmu. Zgodnie z obowiązującym prawem zabronione są jedynie te substancje wymienione w ustawie o przeciwdziałaniu narkomanii – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.

Takie rozwiązanie nie wystarcza. Politycy przestali się łudzić, że dopisywanie nowych substancji do i tak obszernej listy zakazanych specyfików może chronić młodzież.

Poselski projekt ustawy o obrocie i reklamie dopalaczy przewiduje, że o dopuszczeniu do sprzedaży szkodliwych specyfików zadecydują samorządy. System zezwoleń ma przypominać koncesjonowanie sklepów z alkoholami. Liczbę sklepów z używkami w danym mieście ustalą na posiedzeniu radni. Zezwolenie na sprzedaż detaliczną wyda prezydent, burmistrz bądź wójt, na sprzedaż hurtową – marszałek województwa.

Takie rozwiązania niewątpliwie wychodzi naprzeciw oczekiwaniom samorządowców ze Zgierza. W czerwcu radni z tego miasta próbowali zakazać sprzedaży dopalaczy w drodze uchwały, ale wojewoda zakaz uchylił. Prezydent Zgierza zapowiada, że jeśli te przepisy wejdą w życie, nie wyda żadnego zezwolenia na prowadzenie takiej działalności.

Samorządowcy z Bełchatowa uważają jednak, że to nic nie, jeśli w sąsiedniej gminie takiego zakazu nie będzie. Sądzą, że problem dopalaczy można rozwiązać jedynie na poziomie centralnym.

Zgodnie z poselskim projektem samorządowcy zadecydują również o lokalizacji punktów, gdzie będzie można nabyć dopalacze. Sklepy takie będą musiały znaleźć się w odpowiedniej odległości od szkół, domów kultury czy kościołów – podaje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • autoidea, 2010-09-29 14:01:52

    Dopalacze sa obecnie legalne i legalne pozostana dopoki dany samorzad nie udowodni, ze sa szkodliwe dla zdrowia. Ile setek tysiecy zl trzeba bedzie wydac na prawnikow i naukowcow, zeby to udowodnic, i ktory samorzad na to stac ?