PARTNER PORTALU
  • BGK

Będą konsultacje prezydenta w sprawie projektu zmian w samorządach

  • Przegląd prasy/PAP/Rzeczpospolita    3 listopada 2011 - 12:31
Będą konsultacje prezydenta w sprawie projektu zmian w samorządach

Zanim prezydencki projekt zmian w samorządach trafi w grudniu do Sejmu, Bronisław Komorowski planuje w tej sprawie konsultacje z klubami.
ZAKTUALIZOWANY. Prezydencki minister Olgierd Dziekoński zapowiedział, że w kancelarii będą kontynuowane prace nad kolejnymi propozycjami zmian w samorządach, przedstawionymi prezydentowi przez środowisko samorządowe w tzw. białej księdze.

Jak tłumaczył, rozwiązania zawarte w projekcie, który w grudniu znajdzie się w Sejmie, „wyczerpują niektóre z tych rekomendacji (z tzw. białej księgi), ale nie wszystkie, co oznacza, że w dalszym ciągu w Kancelarii Prezydenta będą trwały prace nad innymi zgłoszonymi przez samorządy wnioskami, które w tym projekcie nie mogły zostać uwzględnione”.

Dziekoński, pytany, czy prezydent zamierza skonsultować się z klubami parlamentarnymi w sprawie swojego projektu odpowiedział: „Oczywiście, że taka kwestia będzie podjęta, ale musimy poczekać na ukonstytuowanie się Sejmu”.

Dlatego – jak dodał – prezydencki projekt zostanie zgłoszony dopiero w grudniu. Minister przypomniał, że Sejm rozpocznie swoje prace 8 listopada.

„Będziemy mieć ten ponad miesiąc na rozmowę” – ocenił. Zaznaczył, że prezydenckie przedłożenie trafi do Sejmu dopiero w grudniu także z tego względu, by „to nikogo nie zaskakiwało i odbywało się w sposób zgodny z zasadami dobrze zorganizowanego procesu legislacyjnego”.

Zdaniem autorów nowej ustawy obecne przepisy w niewielkim stopniu uwzględniają udział mieszkańców w procesach decyzyjnych toczących się w organach jednostek samorządu terytorialnego, dlatego stworzyli nową – pisze „Rzeczpospolita”.

Czytaj też: Prezydencki projekt wywołuje wątpliwości miast

Nowe przepisy mają zwiększyć udział mieszkańców w działaniach samorządu, wesprzeć współpracę gmin, powiatów i województw oraz usunąć bariery w rozwoju i funkcjonowaniu samorządów., w szczególności wyraźne podkreślenie samodzielności jednostek samorządu terytorialnego w realizacji zadań publicznych.

Czytaj też: Rzecznik zgłasza zastrzeżenia do ustawy

Projekt przewiduje m.in. konsultacje, wysłuchanie obywatelskie, zapytanie obywatelskie, czy obywatelską inicjatywę uchwałodawczą. Dopełnieniem tych działań ma być także nowelizacja ustawy o referendum lokalnym – podaje „Rzeczpospolita”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.