PARTNER PORTALU
  • BGK

Będą odsetki od zaległości w janosikowym

  • PAP    18 września 2013 - 09:00
Będą odsetki od zaległości w janosikowym

– Jeżeli samorząd nie zapłaci w terminie janosikowego, minister finansów określa wysokość zobowiązania wraz z odsetkami, jak w przypadku zaległości podatkowych – poinformowała rzeczniczka prasowa resortu finansów Wiesława Dróżdż.
Do 15 września województwo mazowieckie miało zapłacić kolejną ratę tzw. janosikowego w kwocie 55 mln zł. W poniedziałek marszałek Mazowsza Adam Struzik poinformował, że zarząd województwa mazowieckiego wpłaci do budżetu. 127 tys. 318 zł 48 gr janosikowego, bowiem tylko taką kwotą w poniedziałek samorząd dysponował.

Czytaj też: Mazowsze zapłaci tylko 127 tys. zł

Struzik dodał, że w związku z tym stan konta województwa wyniesie zero. Zapowiedział, że kolejne przelewy janosikowego będą dokonywane sukcesywnie, wraz z uzyskiwaniem przez województwo dodatkowych dochodów. Na janosikowe będą przekazywane nadwyżki pozostałe po realizacji przez samorząd niezbędnych zadań ustawowych.

Rzeczniczka Ministerstwa Finansów Wiesława Dróżdż wyjaśniła, że jednostki samorządu terytorialnego dokonują wpłat do budżetu państwa w terminie do 15. dnia każdego miesiąca. „W przypadku, gdy województwo mazowieckie nie dokona wpłat w tym terminie, zostaną wobec niego zastosowane środki przewidziane w przepisach ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego" - poinformowała.

„Co do zasady, jeżeli jednostka samorządu terytorialnego, mimo ciążącego na niej obowiązku nie dokonała w terminie - w całości lub w części - wpłat, minister właściwy do spraw finansów publicznych wydaje decyzję, w której określa wysokość zobowiązania z tytułu wpłat z odsetkami ustalonymi jak dla zaległości podatkowych" - wyjaśniła.

Dróżdż dodała, że do resortu finansów nie wpłynął wniosek marszałka województwa mazowieckiego o wydanie rozporządzenia w sprawie zaniechania poboru wpłat od niektórych jednostek samorządu terytorialnego.

Wskazała, że obecnie w Sejmie są dwa projekty ustaw przewidujące zmianę ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego, m.in. w zakresie wpłat do budżetu państwa - projekt obywatelski i projekt komisyjny.

„Decyzje co do dalszego prowadzenia prac nad tymi projektami należą wyłącznie do organów Sejmu RP. Rada Ministrów, mimo zastrzeżeń do proponowanych rozwiązań, zarekomendowała prowadzenie prac nad projektami ustaw, mając na względzie potrzebę przeanalizowania systemu wpłat jednostek samorządu terytorialnego do budżetu państwa i ewentualnego skorygowania obecnie funkcjonującego mechanizmu" - podkreśliła rzeczniczka.

Rzeczniczka mazowieckiego urzędu marszałkowskiego Marta Milewska powiedziała we wtorek, że zarząd województwa podjął w poniedziałek decyzję o wystąpieniu do ministra finansów z wnioskiem o zaniechanie płacenia pozostałej kwoty janosikowego w tym roku.

„Wystąpiliśmy o zaniechanie i to jest najrozsądniejsze rozwiązanie w sytuacji, kiedy podatek trzeba zapłacić, natomiast nie ma z czego" - podkreśliła.

Według wyliczeń urzędników urzędu marszałkowskiego, jeśli Mazowsze nie zapłaci do końca roku janosikowego, odsetki wyniosą 1,8 mln zł. Milewska zwróciła jednak uwagę, że koszty ewentualnej pożyczki (220 mln zł) dla województwa, by mogło się ono wywiązać ze swoich zobowiązań, mogą sięgnąć ponad 100 mln zł.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.