PARTNER PORTALU
  • BGK

Będą pieniądze na zabepieczenie osuwiska

  • AW/plock.eu    18 października 2011 - 12:42

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przyznało władzom Płocka promesę na II etap zabezpieczenia osuwiska skarpy wiślanej. Prace podzielono jednak na dwie części.




Na podstawie opinii Mazowieckiego Wojewódzkiego Zespołu Nadzorującego Realizację Projektu „Osłona Przeciwosuwiskowa”, 6 września Urząd Miasta złożył wniosek do MSWiA na dofinansowanie II etapu osuwiska – Grabówka. Jednak ze względu na ograniczone środki finansowe pochodzące z rezerwy budżetu państwa w 2011 r., zdecydowano się podzielić II etap prac na dwie części.

Po ponownym złożeniu wniosku na pierwszą część II etapu, 13 października MSWiA przyznało promesę w wysokości 2,6 mln zł. Pozostałe koszty zaplanowanych w tej części prac (660 tys. zł) pokryje budżet miasta. Dzięki tej dotacji roboty w terenie właśnie się rozpoczęły i jeśli warunki pogodowe będą sprzyjać, potrwają około 8 tygodni. Dodatkowym atutem rozpoczęcia remontu w tym roku jest niski stan Wisły, ponieważ część umocnień znajdzie się pod lustrem wody.

Jeszcze przed zimą osuwisko ma być wzmocnione maksymalnie jak to możliwe. Prace polegać będą na ułożeniu materacy taflowych (faszynowo – kamiennych) oraz wykonaniu i ułożeniu materacy gabionowych na długości 215 metrów. - Planowane prace nie spowodują utrudnieni ruchu drogowym – zapewnił  prezydent Andrzej Nowakowski.

W roku 2012 planowana jest realizacja części drugiej etapu II, która będzie polegała na wykonaniu nasypów z wody oraz narzutu kamiennego w płotkach. Koszt tej części wzmocnienia skarpy to 2 mln, z czego dofinansowanie z Projektu „Osłona Przeciwosuwiskowa” wyniesie 1,7 mln złotych. Reszta środków pochodzić będzie z budżetu miasta na 2012 rok.

31 sierpnia zakończył się I etap robót. Prace polegały na naprawie uszkodzonej skarpy wiślanej w rejonie osuwiska oraz odbudowie zniszczonej ulicy Grabówka wraz z infrastrukturą na odcinku ok. 120 m, w tym wykonanie drenażu pionowego z odprowadzeniem wód gruntowych, wymianą gruntu oraz wzmocnieniem skarpy za pomocą pali.

Prace kosztowały ponad 4 mln złotych, z czego 25 proc. środków Płock uzyskał z Funduszu Solidarności Unii Europejskiej przyznanych na podstawie promesy Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!




REKLAMA




×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.