PARTNER PORTALU
  • BGK

Będą podwyżki w Konstancinie-Jeziornie

  • www.Konstancin24.eu    9 listopada 2012 - 13:08
Będą podwyżki w Konstancinie-Jeziornie

W ciągu najbliższych dwóch lat wzrosną niektóre opłaty, odprowadzane przez mieszkańców do Urzędu Miasta Konstancin-Jeziorna.
Już od stycznia zwiększy się podatek od nieruchomości, a od lipca zostanie wprowadzony obowiązkowy „podatek śmieciowy". Mieszkańcy naszej gminy muszą również przygotować się na wzrost opłat za ścieki.

Ciągłe podwyżki, uszczuplające nasze portfele, to niestety smutna codzienność. Z dnia na dzień drożeją nie tylko produkty spożywcze, lecz także paliwa czy opłaty za prąd i gaz. Do naszej kieszeni częściej sięga także państwo, podwyższając podatki i inne obowiązkowe składki. Niestety w najbliższym czasie wzrosną również opłaty, które mieszkańcy odprowadzają do samorządowej kasy.

W trakcie październikowej sesji Rada Miejska Konstancina-Jeziorny zdecydowała o podwyżce podatków za nieruchomości. Podatek ten był stały od 2006 roku, dlatego też burmistrz Kazimierz Jańczuk zaproponował jego zwiększenie. Najpierw już w grudniu ubiegłego roku o 10%, ale radni odrzucili zaproponowaną podwyżkę. Po roku burmistrz ponowił swoją prośbę, uzasadniając podwyżkę ogromnymi potrzebami finansowymi gminy.

Urząd chciał, by podatek od nieruchomości zwiększył się o 15% dla wszystkich mieszkańców i o 25% dla przedsiębiorców. Radni co prawda odrzucili tak duże zmiany, ale zgodzili się na zwiększenie opłat o kilka procent.

W 2013 roku mieszkańcy Konstancina-Jeziorny będą musieli więcej zapłacić za swoje nieruchomości. Od budynków mieszkalnych lub ich części roczna stawka wzrośnie o 6 groszy i będzie wynosiła 0,57 złotych za m². Podatek od budynków lub ich części, służących prowadzeniu działalności gospodarczej wyniesie 19 zł za m² i będzie wyższy o 2 złote.

Budynki wykorzystywane na działalność medyczną będą obciążone podatkiem w wysokości 4 zł za m². Organizacje pożytku publicznego za budynki wykorzystywane pod swoją działalność zapłacą o 36 groszy więcej - 5,40 zł za m². Na obecnym poziomie pozostanie podatek od budowli, który wynosi 2 proc. ich wartości. Za działkę wykorzystywaną do prowadzenia działalności gospodarczej trzeba będzie zapłacić rocznie 0,70 zł za m² (podwyżka o 8 groszy). O jeden grosz wzrośnie natomiast podatek od gruntów, służących działalności pożytku publicznego i wyniesie 0,21 zł za m².

Prawdopodobnie wzrosną również opłaty za wywóz śmieci, które obecnie mieszkańcy ponoszą na podstawie indywidualnych umów z prywatnymi firmami. Jednak w lipcu 2013 roku zacznie obowiązywać znowelizowana ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, która ma zrewolucjonizować gospodarkę odpadami, wprowadzając m.in. obowiązkowy „podatek śmieciowy".

Na mocy ustawy samorządy przejmą wszystkie śmieci od mieszkańców i zajmą się ich wywozem, utylizacją lub przetwórstwem. Urzędnicy nałożą na mieszkańców także obowiązkowe opłaty. Władze naszego miasta dopiero przygotowują się do wdrożenia nowego systemu i jeszcze nie wiadomo jaka będzie stawka, która zostanie uchwalona przez radę miejską.

Podczas październikowej sesji radni, przyjmując odpowiednią uchwałę, ustalili sposób naliczania opłat. Ustawa przewiduje cztery metody naliczania opłat:

od osoby,
od powierzchni mieszkania,
od metra sześciennego zużytej wody,
od gospodarstwa domowego.

REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.