PARTNER PORTALU
  • BGK

Będą rozporządzenia do ustawy śmieciowej

  • PAP    5 października 2011 - 12:56
Będą rozporządzenia do ustawy śmieciowej

Gotowe są już cztery z maksymalnie ośmiu aktów wykonawczych do tzw. ustawy śmieciowej, która zacznie obowiązywać z początkiem 2012 r.
Wszystkie rozporządzenia będą wydane do końca tego roku – zapewnił wiceminister środowiska Bernard Błaszczyk.

Czytaj też: Ustawa śmieciowa w Trybunale Konstytucyjnym?

„Okres przedwyborczy trochę utrudnia pracę w tym zakresie (…), natomiast nie widzę żadnych powodów, aby coś zostało opóźnione. Do końca grudnia wszystkie niezbędne rozporządzenia powinny być opublikowane” – zapewnił wiceminister, uczestniczący w środę w Katowicach w podsumowaniu regionalnej kampanii społecznej „Życie po śmieciach”.

Czytaj też: Kraszewski: ustawa śmieciowa korzystna dla mieszkańców

Ustawa o czystości i porządku w gminach, potocznie zwana ustawą śmieciową, wchodzi w życie 1 stycznia przyszłego roku, jednak – jak przypomniał Błaszczyk – w pełni zacznie obowiązywać 1,5 roku później, od lipca 2013 r.

Czytaj też: Prezydent podpisał tzw. ustawę śmieciową

Aby regulacje ustawowe zostały skutecznie wprowadzone do praktyki, potrzebne są odpowiednie rozporządzenia. Jak powiedział wiceminister, sześć z nich resort środowiska musi wydać obligatoryjnie, dwa kolejne – jeżeli uzna to za konieczne.

Błaszczyk poinformował, że projekty czterech pierwszych rozporządzeń są już opublikowane na stronach internetowych Ministerstwa Środowiska.

Jednym z najważniejszych i najbardziej oczekiwanych rozporządzeń są regulacje w sprawie szczegółowych wymagań w zakresie odbioru odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości. Rozporządzenie to określi wymagania, jakie powinien spełnić podmiot ubiegający się o wpis do stosownego rejestru, a tym samym o dopuszczenie do świadczenia usług w tym zakresie.

W ostatnim czasie projekt tego rozporządzenia był przedmiotem szerokich konsultacji. Dokument określi m.in. szczegółowe wymagania w zakresie wyposażenia koniecznego do odbierania odpadów komunalnych, jego stanu technicznego, sanitarnego oraz wymogów technicznych, a także odpowiedniego usytuowania i wyposażenia bazy magazynowo-transportowej firm śmieciowych.

Inne rozporządzenia dotyczą m.in. wzorów sprawozdań, wymagań dla odbierającego nieczystości ciekłe, poziomu odzysku, recyklingu i przygotowania odpadów do ponownego użycia, a także ograniczenia składowania odpadów ulegających biodegradacji. Planowane jest też rozporządzenie dotyczące wymagań dla mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.