PARTNER PORTALU
  • BGK

Będą ułatwienia w głosowaniu w referendum lokalnym

  • Bartosz Dyląg    22 lipca 2014 - 14:11
Będą ułatwienia w głosowaniu w referendum lokalnym

Głosowanie w referendum lokalnym przeprowadza się w stałych i odrębnych obwodach głosowania – zakłada nowelizacja ustawy. - Na tę chwilę nie jest możliwe wskazanie rzeczywistych kosztów, jakie ponosić będą JST – czytamy w uzasadnieniu.
Proponowane zmiany są reakcją na pojawiające się opinie, że tworzenie odrębnych obwodów głosowania w przypadku referendum lokalnego nie jest ustawowo nakazane. W ustawie o referendum lokalnym znajduje się jedynie zapis, że referendum przeprowadza się w stałych obwodach głosowania utworzonych w celu przeprowadzenia wyborów do organów stanowiących jednostek samorządu terytorialnego.

Posłowie uznali, że do tekstu ustawy należy wprowadzić obowiązek tworzenia odrębnych obwodów głosowania w przypadku referendum lokalnego. Ma to ułatwić glosowanie części osób uprawnionych, np. osobom niepełnosprawnym, chorym i starszym, przebywającym w zakładach opieki zdrowotnej czy domach pomocy społecznej.

Czytaj też: Tak dla referendum bezprogowego

Waldy Dzikowski z PO wskazał, że na konieczność wprowadzenia takich przepisów zwróciła uwagę Rzecznik Praw Obywatelskich.

Jak uzasadniał przewodniczący podkomisji poseł Radosław Witkowski projekt nie spowoduje skutków finansowych dla budżetu państwa. Projekt może powodować skutki finansowe dla budżetów jednostek samorządów terytorialnego związane z kosztami tworzenia odrębnych obwodów głosowania w referendum lokalnym. Koszt utworzenia jednego odrębnego obwodu głosowania wynosi około 1500 zł.

Koszty wejścia w życie ustawy będą jednak uzależnione od tego, czy w danej JST będzie przeprowadzone referendum lokalne i czy w referendum tym tworzone będą odrębne obwody głosowania.

- Z tego względu na tę chwilę nie jest możliwe wskazanie rzeczywistych kosztów, jakie ponosić będą JST w związku z wejściem w życie ustawy - uzasadniał Radosław Witkowski.

Od dzisiaj projekt ustawy o zmianie ustawy o referendum lokalnym jest projektem Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.