PARTNER PORTALU
  • BGK

Będą wyświetlacze odmierzające czas do zmiany świateł

  • pt/pap    26 maja 2017 - 17:15
Będą wyświetlacze odmierzające czas do zmiany świateł
Tzw. sekundniki mają wpłynąć na poprawę płynności ruchu pojazdów i pieszych na skrzyżowaniach (fot.mat.prasowe)

Zarządcy dróg będą mogli instalować wyświetlacze odmierzające czas do zmiany świateł na skrzyżowaniach - przewiduje rozporządzenie podpisane przez szefów resortów: infrastruktury i budownictwa oraz spraw wewnętrznych i administracji.
W 2016 roku Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa informowało, że przepisy dotyczące znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego, nie dopuszczają stosowania sekundników. Przyznawało jednocześnie, że niektóre samorządy montują takie urządzenia.

Jak poinformowały w piątek MIB i MSWiA, wyświetlacze będą mogły być instalowane na drogach zarządzanych przez Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad, marszałka województwa, starostę lub prezydenta miasta na prawach powiatu.

Tzw. sekundniki mają wpłynąć na poprawę płynności ruchu pojazdów i pieszych na skrzyżowaniach.

"Informacja z wyświetlaczy czasu wykorzystana przez kierujących pojazdami może oddziaływać na sposób i technikę ich jazdy, a więc może również wywierać pozytywny wpływ na środowisko, ze względu na zmniejszoną ilość zużytego paliwa, a tym samym niższą emisję CO2" - podkreślono w uzasadnieniu.

Rozporządzenie - ws. szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach - wejdzie w życie po 30 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (2)

  • Zeghar, 2017-05-27 17:26:20

    Do Ja: A ty co, właściciel firmy z takim sprzętem? Taki wyświetlacz nie jest wszędzie potrzebny, a poza tym to koszt. Dorzucisz się? Należy się cieszyć, że wprowadzono tę zmianę. Latami ignorowano istnienie takiego rozwiązania nie wprowadzając go do porządku prawnego.
  • Ja, 2017-05-27 12:50:31

    Trochę niepodoba mi sie zapis: "będą mogli instalować . Powinien brzmiec "będą musieli instalowac. Cala idea b. Sluszna. Szczegolnie gdzie zamontowali urządzenia robiące foty.