Będą wywłaszczenia z powodu łupków?

  • PAP/Puls Biznesu
  • 22-02-2012
  • drukuj
W myśl obowiązującej od tego roku nowej ustawy Prawo geologiczne i górnicze, firmy mogą wywłaszczać właścicieli gruntów, na których zostaną wykryte złoża gazu. Czy to jest zgodne z konstytucją? - pyta "Puls Biznesu".

Wydobycie gazu łupkowego znalazło się w katalogu tzw. celów społecznych. W związku z tym prawo pozwala zagranicznym koncernom na wywłaszczanie nieruchomości pod wydobycie tego gazu. Rolnicy, przedsiębiorcy i inni właściciele nieruchomości zasobnych w gaz łupkowy będą zmuszeni sprzedać grunty.

Ustawa zakłada więc możliwość wywłaszczenia jednego przedsiębiorcy przez innego przedsiębiorcę, w tym przypadku przez koncern wydobywczy. Zdaniem prawników, których opinii zasięgnął "Puls Biznesu", narusza to konstytucyjne zasady równości i jest przykładem złej legislacji.

Kontrowersyjna regulacja nie podoba się m.in. prof. Piotrowi Winczorkowi, znawcy prawa konstytucyjnego. Według niego sytuacja stron ewentualnego sporu nie będzie równa. Bogate koncerny prędzej czy później i tak postawią na swoim. Może się zdarzyć, że jakiś rolnik patrota odmówi odsprzedaży ziemi ojców. Sprawa trafi więc do sądu. Ten będzie badał, czy grunt jest rzeczywiście koncernowi konieczny dla wydobycia gazu. Jeżeli stwierdzi, że tak, to określi odpowiednią cenę. Grunt trafi w ręce wydobywcy. Taki przymusowy wykup może łamać konstytucyjne prawo własności, uważa prof. Winczorek.

Czytaj też: Pierwsze skutki histerii łupkowej samorządów 

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (7)ZOBACZ WSZYSTKIE

NIE MA INNEGO WYJŚCIA!!!!!!!!!

AMAM, 2012-02-23 11:46:08 odpowiedz

Chłopy w dzierżawę i za odpowiednią roczną cenę, bo tylko w ten sposób uratujecie własną ziemię. Brońcie swojej ojcowizny,tak długo ile rady dacie, Nie dajcie się omamić i ogłupić podstępnej prywacie.

Własność to rzecz święta., 2012-02-23 09:33:33 odpowiedz

Swietny pretekst do tego, zeby wywlaszczyc pod gaz lupkowy cala Wschodnia Sciane (siedlisko PiS).

Horror - lupki, 2012-02-22 18:28:11 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU