PARTNER PORTALU
  • BGK

Będą wyższe progi, od których trzeba płacić janosikowe

  • pap    19 sierpnia 2014 - 14:07

Podniesienie progu dochodów, od którego województwa będą płacić janosikowe - zakłada projekt przyjęty we wtorek przez rząd. Progi wzrosną ze 110 proc. do 125 proc. średnich dochodów podatkowych, wyliczonych dla wszystkich województw.
Jak podano w komunikacie CIR, nowe zasady ustalania wysokości wpłat województw do budżetu państwa (tzw. janosikowe) oraz podziału części regionalnej subwencji ogólnej - będą dotyczyć dwóch lat: 2015 i 2016 i mają objąć wyłącznie województwa. Nowe regulacje nie dotyczą powiatów i gmin.

W tym czasie - zapowiedziano - "zostaną przygotowane całościowe rozwiązania systemowe dotyczące wszystkich jednostek samorządu terytorialnego".

Czytaj: Janosikowe na nowych zasadach - samorządowcy oburzeni

"W projekcie noweli ustawy przewidziano rozwiązania, na których żadne województwo nie straci, w stosunku do dochodów, jakie uzyskałoby na podstawie dotychczasowych przepisów" - dodano.

Zgodnie z projektem podniesiono poziom dochodów, po przekroczeniu których województwa będą dokonywały wpłat, i obniżono kwotę przekazywanej nadwyżki na rzecz innych województw.

Czytaj też: Halicki: Projekt janosikowego nie uwzględnia powiatów i gmin

"Wpłat będą dokonywały województwa, w których dochody na jednego mieszkańca będą wyższe od 125 proc. średnich dochodów (obecnie są wyższe od 110 proc.); obniżona zostanie także kwota przekazywanej nadwyżki; dzięki tym przepisom wpłaty w 2015 r. będą niższe o 195,6 mln zł" - czytamy w komunikacie.

Propozycja zakłada też określenie maksymalnego poziomu wpłat - nie będą mogły być wyższe niż 35 proc. dochodów podatkowych.

Projekt zmian w ustawie o dochodach jednostek samorządu terytorialnego, przygotowany przez resort finansów, to konsekwencja wyroku Trybunału Konstytucyjnego z marca tego roku.

Trybunał uznał wtedy, że przepisy o janosikowym dotyczące województw samorządowych są niezgodne z konstytucją, gdyż nie gwarantują województwu zachowania istotnej części dochodów na realizację własnych zadań. Zgodnie z wyrokiem przepisy te przestaną jednak obowiązywać po 18 miesiącach od ogłoszenia orzeczenia.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.