PARTNER PORTALU
  • BGK

Będą zmiany w prawie o zamówieniach?

  • wnp.pl    16 czerwca 2011 - 14:42
Będą zmiany w prawie o zamówieniach?

Klub Polska Jest Najważniejsza jeszcze w czwartek złoży do marszałka Sejmu projekt noweli ustawy o zamówieniach publicznych - poinformowała posłanka PJN, Elżbieta Jakubiak.
Zmiany mają - według autorów - usprawnić tryb wyłaniania wykonawców przy budowie autostrad. Jakubiak powiedziała w Sejmie, że projektowana nowela wprowadza dwie zmiany w ustawie Prawo o zamówieniach publicznych - w art. 62 oraz art. 63. Pierwsza zmiana - jak mówiła - wyczerpuje przesłankę niezbędności przy zamówieniu publicznym.

Czytaj też: Firmy chcą zmiany prawa zamówień publicznych

- Chcemy dopisać do ustawy punkt, który wskazuje w jakich okolicznościach, zamawiający może dokonać wyboru wykonawcy w trybie innym, niż przetarg ograniczony, czy nieograniczony. To niezwykle ważny przepis, który może być wykorzystany w najbliższym czasie przy kilku inwestycjach w Polsce, to przepis, który może stać się podstawą do wyłonienia wykonawców, którzy dokończą A2 i A1" - zaznaczyła Jakubiak.

Druga zmiana - jak tłumaczyła Jakubiak - polega na tym, żeby Generalna Dyrekcja Dróg i Autostrad mogła przystąpić do negocjacji z firmami, które w pierwotnym przetargu były tzw. numerem dwa, trzy. - Zamawiający zaprasza do negocjacji, co najmniej tych wykonawców, którzy złożyli oferty w przetargu nieograniczonym lub przetargu ograniczonym - brzmi propozycja zmiany.

- Chodzi o to, aby Generalna Dyrekcja Dróg i Autostrad nie mówiła o tym, że będzie negocjowała z 15 firmami. Nie znajdujemy tu żadnych podstaw prawnych do takiego twierdzenia - podkreśliła Jakubiak.

Posłanka PJN powiedziała, że konsultowała propozycje zmian ze znawcami prawa zamówień publicznych. - Musimy poszukiwać najlepszych rozwiązań, żeby jak najszybciej budować w Polsce drogi i autostrady, nie jesteśmy opozycją, która szuka tylko przewinień rządu, chcemy być opozycją, która zgłasza konkretne propozycje - przekonywała.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.