Będą zmiany w przepisach o zbiórkach

Sejm rozpoczął w piątek prace nad projektem noweli ustawy o zbiórkach publicznych, przygotowanym przez Solidarną Polskę. Nowela na umożliwić prowadzenie zbiórek na rzecz osób potrzebujących przez osoby im najbliższe. Odrzucenia projektu chce tylko klub PO.
Będą zmiany w przepisach o zbiórkach

Złożony przez klub SP projekt noweli ma dać możliwość przeprowadzania zbiórek publicznych przez osobę najbliższą osobie potrzebującej - w celu zdrowotnym lub społeczno-opiekuńczym, czyli np. na leczenie lub rehabilitację.

Czytaj też:  Zbiórki publiczne do konsultacji

SP chce, by tego rodzaju zbiórka mogła być zatwierdzana w drodze decyzji administracyjnej. Jej przeprowadzenie bez zezwolenia lub wbrew ustalonym warunkom (grozi za to kara grzywny) byłoby ścigane na wniosek organu wydającego zezwolenie.

Prezentując projekt Arkadiusz Mularczyk (SP) argumentował, że proponowane zmiany ułatwią życie osobom, które przeprowadzają zbiórkę dla swoich najbliższych w dobrej wierze i często bez świadomości, że jest to prawa zabronione.

Czytaj też: Zbiórki będą wspierać zaufanie społeczne

W imieniu klubu PO poseł Józef Lassota wniósł o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu. Jak argumentował, proponowane przepisy byłyby nagminnie nadużywane.

W podobnym tonie wypowiadała się Genowefa Tokarska z PSL, jednak zapowiedziała, że klub tej partii będzie głosować nad skierowaniem projektu do dalszych prac w komisjach.

Jak oceniła, liberalizacja przepisów o zbiórkach mogłaby sprzyjać oszustwom, jednak podkreśliła, że "nie mogłaby spokojnie popatrzeć w oczy osobom, które niekiedy w sposób zwyczajnie desperacki dokonują słusznej i ze wszech miar potrzebnej zbiórki, a później są narażone na konsekwencje nielegalnej zbiórki - składanie upokarzających wyjaśnień i w konsekwencji podlegają karze".

Skierowania projektu do dalszych prac w komisjach sejmowych chcą też kluby PiS, SLD, RP i SP.

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU