PARTNER PORTALU
  • BGK

Będą zmiany w ustawie o świadczeniach rodzinnych

  • PAP    5 lutego 2015 - 16:57
Będą zmiany w ustawie o świadczeniach rodzinnych
Fot. sxc.hu

W poniedziałek (9 lutego) opiekunom dorosłych osób niepełnosprawnych zostaną przedstawione założenia do zmiany ustawy o świadczeniach rodzinnych.
Jak dodała, jeśli założenia te zostaną zaakceptowane, projekt noweli zostanie skierowany do prac legislacyjnych.

Seredyn zaznaczyła, że założenia do projektu uwzględniają orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego z października ub.r. TK uznał wówczas, że uzależnienie świadczenia pielęgnacyjnego dla opiekuna dorosłej osoby niepełnosprawnej od wieku, w którym powstała ta niepełnosprawność, jest niezgodne z konstytucją.

Wiceminister zaznaczyła, że wyrok TK nie oznacza usunięcia tego kryterium z ustawy. "Wyrok nie stanowi również podstawy do uchylenia decyzji, które już przyznały prawo do świadczenia pielęgnacyjnego. Wyrok nie kreuje także nowego prawa do żądania świadczenia przez opiekunów dorosłych osób niepełnosprawnych, jeżeli niepełnosprawność ich podopiecznych powstała już po okresie dzieciństwa" - powiedziała.

W ub.r. rząd przeznaczył na wsparcie osób niepełnosprawnych i ich opiekunów 14 mld zł. Rodzice lub opiekunowie, gdy zrezygnują z pracy, mogą otrzymać świadczenie pielęgnacyjne wynoszące 1200 zł netto. Należy się jednak ono temu rodzicowi, którego dziecko stało się niepełnosprawne przed 18. rokiem życia.

Oprócz tego jest 153 zł zasiłku pielęgnacyjnego miesięcznie na pokrycie części wydatków związanych z opieką i 115 zł zasiłku rodzinnego. Do tego przysługują odpowiednie dodatki, m.in. na kształcenie i rehabilitację, które mogą wynosić miesięcznie od 50 do 400 zł na dziecko.

Gdy niepełnosprawne dziecko ukończy 18 lat, przysługuje mu wypłacana przez ZUS renta socjalna. Obecnie wynosi 709 zł.

Opiekun osoby niepełnosprawnej dorosłej otrzymuje 520 zł specjalnego zasiłku opiekuńczego, przysługującego w zależności od dochodu rodziny.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • zawiedziony, 2015-02-05 18:21:38

    ciekawe kiedy rzad podniesie zasilek pielegnacyjny bo od blisko 10lat wynosi 153zl. oszczednosci na niepelnosprawnych.teraz zasilek pielegnacyjny powinien wynosic min. 200-max.250zl.